Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да има избори "две в едно" през 2015г.

| обновено на 05.01.15 в 10:27
Снимка: БГНЕС

За политиците  и очакваните  партийни страсти през новата година разговаряме с Първан Сименов. Той ни ориентира в прогнозата на социолозите:  "Ще има ли избори "две в едно" през тази пролет или късна есен?"

Най-вероятно е да няма избори за нов парламент през 2015г, това каза пред Радио Пловдив Първан Симеонов, социолог от Галъп в прогнозата му за новата политическа година. Той обаче не изключва ремонт на кабинета. "Българите очакват стабилизация." добави още Симеонов.

Какво да очакваме през тази нова година - ще има ли избор след избор?

Първан Симеонов: Или избор заедно с избор. Вижте, логиката говори, че ситуацията е крайно динамична и всякакви изненади са възможни, така че и тази перспектива не бива да се изпуска от поглед. Първо, на пролет ще има един имиджов тест на това управление на тема Шенген – на тема мониторингов доклад, така че първата спекулация, която сега се върти, знаете, е ще има ли избори на пролет.  Втората е ще има ли избори на есен заедно с местните избори, а единственото сигурно за това е, че много ще се говори за него и все повече ще се говори за него.  Все пак аз обаче мисля, че това да има предсрочни избори през 2015 г. е възможен, но не и най-вероятният вариант по няколко причини. Първо, мисля, че с развитията в Русия, Украйна, с развитията в Турция, с Ислямска държава и т. н. България като звено, макар и малко в световната геополитическа карта става може би малко по-важна в очите на своите западни партньори. Те имат по-видим интерес България да е стабилна и властта тук да е стабилна.

А и  в това правителство аз виждам директно западно и още по-западно участие. Това е един от факторите за стабилност. Вторият фактор за стабилност, който и данните отчитат това са обществените настроения. Сравнително нисък протестен потенциал, висока умора от годините на криза и протести, сравнително ниско желание за бързи нови избори. Това се споделя не само от публиката, но и от управляващата, да не кажа и от опозицията. Така че има едно интуитивно усещане в обществото и в елита, че резки движения за противопоказни в тази ситуация, в която България е горе долу на ръба.

Има още няколко фактора за стабилността на това управленско формирование. Не на последно място е точно фрагментираният парламент, който дава винаги динамични възможности, винаги има чакащи на опашка до подкрепят, както се вижда, отделно от това няма, особено след падането на КТБ, няма голяма политикоикономическа групировка в страната, която да стои срещу този кабинет, повечето от тях ми се струва, че стоят заедно с него, и всички тези неща вкупом, вероятно пропускам много, ме кара да мисля, че 2015-та са възможни всякакви преконфигурирания включително на парламентарното мнозинство, включително в самия кабинет, но избори през 2015-та ми се виждат по-малко вероятни, не и невъзможни, най-малкото не виждам ГЕРБ в момента да е сигурен кой знае колко по-доброто си представяне в едни нови избори, отделно от това малките играчи в коалицията нямат директен интерес от бързи нови избори, на всичкото отгоре не се очертава и някаква голяма обществена алтернатива. Знаете, в предни години, когато е миришела на избори е имало някой да седи на резервната скамейка. Сега никой не седи там – всички влязоха в парламента, да не кажа всички влязоха във властта. Така че откъдето и да го гледаме ако не се случи някакъв външен сериозен трус логиката говори, че хоризонта все пак е 2016-та и прословутите президентски избори, но нека не избързваме с прогнозите,  поне на това ни научиха последните години.

.................


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21