Довечера пловдивският клуб Петното става на 15 години. На рождения ден ще свирят музикантите от Free Style. И на тях Петното е помогнало и дало възможност да пораснат. Те са били и ще си останат приятели на клуба.
На пулта за празничната нощ, около 8 вечерта, ще се върне Диди Асадурян, момичето, което прокара отличителната музикална пътечка на клуба.
„Не сме единствените оцелели в това менливо, модно, магично и мъчно занимание. Старали сме се да не пречим на хората, които са ни обичали, да ни обичат. Тоест, старали сме се да не пречим. Много хора са ни давали кураж през годините. Надяваме се - ние също. Съдим по това, че вече не сме сами. Имаме прекрасни колеги от други клубове, които харесваме”, размишлява върху изминалите години собственикът Александър Секулов.
Петното на Роршах отваря врати през 2000-та година, на 7 януари. Помещава се в стара еврейска кантора за жито на фамилията Берлинови, на ул. Йоаким Груев 36. В началото налице е само барът. След време разбиват излятата под първия етаж плоча и отварят сцена за жива музика на долното ниво. Още няколко години по-късно усвояват задния двор с две вишни и правят ресторант към заведението. Докато всичко това се случва, клубът става на 6 години. След това се захващат сериозно с концерти.
„Първата година правихме по един концерт на месец, втората започнахме повече, а на третата – всяка седмица в петък и събота. Опитвали сме се да се променяме. Да покажем на сцената ни съвременната литература, съвременния театър, да подслоним образователни проекти, които създават нова публика. За някои видове музика като джаза, с години сме били единственото място, където може да се чуе и постоянно сме давали възможност на музикантите да работят и имат публика”, разказва Сашо Секулов.
Петното има скрит девиз, който гласи – no underground, no mainsteam – independent. Ние сме клубна сцена на независимата култура в България. Винаги се ориентираме към неща, които са трудно продаваеми или насочени към специфични аудитории, но без да изпадаме в тежка претенциозност. Винаги, във всяко едно поколение, ще има хора, чиито дух е независим, твърди Секулов.
Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..