Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рейтингът на министър Петър Москов е най- бързорастящ

Само за месец одобрението към кабинета "Борисов - 2"  се е увеличило с 2%, показва изследване на социологическа агенция "Галъп".

През декември друго изследване установи плаха надежда и желание за стабилизация. През януари изводът се потвърждава и правителството вече е с доверие от 28%, при 26 на сто миналия месец, показват последните данни. Положителна е тенденцията и при самия премиер Бойко Борисов. Недоверието към кабинета в момента е 56%, но това е чувствително по-благоприятна картина в сравнение с времето преди няколко месеца, когато то достигаше и до около 70%, отбелязват социолозите. 

Според тях не е приключила положителната инерция в общественото мнение, която се наблюдава след изборите и съставянето на правителството. Изглежда овладяна негативната тенденция в масовите очаквания за икономиката, личните финанси и свързаните с това теми. Министрите от новия кабинет постепенно набират разпознаваемост и по традиция недоверието изпреварва доверието. Любопитен е обаче случаят с министър Петър Москов, който се нарежда сред „челниците“ по доверие с 27% положителни оценки. 

Сходни процеси се наблюдават и по отношение на парламента – положителните оценки за него достигат близо до една пета от отговорите, а отрицателните по-отчетливо спадат в последните месеци. Както обикновено след избори, партиите във властта продължават да се радват на стабилна подкрепа. На въпрос ако изборите бяха сега, за коя партия бихте гласували, участниците в изследването са отговорили: за ГЕРБ - 26,3%, за БСП - 14,9%, за ДПС - 7,1%, за РБ - 5,1%, ПФ - 3,2%, АБВ - 3%, "Атака" - 2,3%.

Заедно с това, по-спокойна в сравнение с лятото изглежда и картината по традиционния въпрос „Накъде върви България?“. Една пета казват „към по-добре“, а около 60% - „към по-зле“. „Ножицата“ между негативни и позитивни оценки изглежда по-затворена в сравнение с лятото, уточняват от "Галъп". 

В края на третата година от мандата, одобрение за президентската институция споделят една трета от запитаните, а на обратното мнение са над 50%. Институцията остава на стабилни нива на популярност, макар и сравнително ниски в исторически план. 

Между 60 и 70 на сто не вярват на прокуратурата, подобна е и ситуацията в съда, сочат още данните на Галъп. Това показва, че българите биха подкрепили съдебна реформа. 
Изследването е проведено е от 9 до 15 януари сред 1009 души чрез пряко интервю по домовете. 
Със социолога от Галъп Първан Симеонов разговаря Михаил Миховски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50