Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно от предизвикателствата пред БНР е дигитализацията

На  25 януари, преди 80 години Цар Борис III подписва Указа, който е актът за раждане на  Българското национално радио. Юбилеят е респектиращ повод за един голям и красив празник за голямото семейство на радиото и за всички българи, чиято вярност като негови слушатели са го превърнали в истински „Властелин на ефира”.

Гала концертът по случай юбилея събира на сцената на зала 1 в Националния дворец на културата на 25 януари от 18,30 ч. всички състави, които БНР има и пази. 250 певци и музиканти ще поднесат свои знакови изпълнения.

В навечерието на празника говорим с Програмния директор на  БНР Иво Тодоров.

Откъде да започнем разговора ни – от огромното благодаря за нашите слушатели или от мечтата радио?

Иво Тодоров: Да, аз във всеки случай непременно исках да благодаря на слушателите, защото макар да звучи като клише наистина без слушателите Българското национално радио не би могло да бъде това, което е. Слушателите са тези, които ни дават стимул, които дават темите, които споделят своите проблеми и ние, надявам се, в голяма степен помагаме за решаването на тези проблеми, така че наистина им благодарим.

Р. П.: Нашият генерален директор Радослав Янкулов каза в едно от интервютата, които даде по повод годишнината – 80 г. на БНР, че на радиото вярват, вярват като обществена медия, на ефир наравно примерно с „24 часа” и БТВ. Как заслужихме това доверие през годините, кое е това, което искате да отбележим сега, г-н Тодоров?

И. Т.: Без съмнение Българското национално радио е медията, която запази най-голямо обществено доверие през тези години, а това са цели 80 г. Като се замислим това е много време и наистина през всичките тези години радиото беше и партньор, и другар, и приятел, и събеседник на българите, на нашите слушатели. Мисля, че това помогна да запазим голямото обществено доверие. От друга страна радиото е медия, която е много динамична и се развива много бързо. БНР през последните години показа, че е в крак с новите технологии, реагира адекватно на интернет, което е най-голямото предизвикателство към традиционните медии радиото и телевизията и мисля, че присъстваме много успешно в интернет благодарение на сайта „bnr.bg”, благодарение на социалните мрежи, което според мене е много важно. По този начин търсим и надявам се намираме път към младата аудитория.

Р. П.: Безспорно. Посещенията го доказват във всяка една от тези платформи, на които е базирано радиото. То може да се слуша он лайн. Имаме такива многобройни сигнали и от чужбина, когато българите там ни слушат. Цел на радиото да кажем за следващите, хайде да не казваме 80,  да кажем следващите 10 г. коя да бъде?

И. Т.: Едно от основните предизвикателства към радиото е дигитализацията. В някои европейски страни това се е случило. У нас бавно вървят нещата, а и няма крайна дата това да се случи, но мисля, че лека полека ще се случи особено с освобождавате 3G- сектора. А другото предизвикателство, както казах, е интернет. Но мисля, че ние успешно влизаме в интернет. БНР има специално приложение, апликация за мобилни телефони и таблети, благодарение на която навсякъде в България и навсякъде по света може да се слуша която и да е програма. Радио Пловдив може да се слуша във Варна, Радио Пловдив може да се слуша и в Австралия. 

Цялото интервю с програмния директор на БНР може да чуете в може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел

Намираме се във фаза на разлагане на партийния модел и това може да има непредвидими последици, а политическата война, която се води ще доведе до деструкция на демокрацията. Това коментира политологът Светлин Тачев след като стана ясно, че ИТН няма да сформират правителство и отиваме на нови парламентарни избори. Той подчерта, че не е..

публикувано на 05.08.24 в 11:07

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.  Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово..

обновено на 02.08.24 в 13:12