Реформата в здравната система е изключително амбициозна задача. Причината са натрупваните от години нерешени проблеми и основно липсата на желание да бъде разбито статуквото.
Сегашният здравен министър Петър Москов се зае с правенето на реформи в здравеопазването и постави срок до 1 април промените да започнат да се случват. Москов обяви, че единствената му цел е успехът на реформите в сферата на здравеопазването. И обеща да подаде оставка във всеки един момент, в който конкретната му работа не води до резултат.
Признавайки, че държавата не е коректен платец на здравни вноски, Москов същевременно обяви, че няма начин държавата да не знае осигурителния статус на всеки един гражданин и хората с нисък статус да бъдат обложени допълнително. Здравният министър е категоричен, че не бива да бъде допускано да има цели групи, които не плащат.
Затова министър Москов предлага всеки гражданин да има срок от шест месеца да върне дължимото и да възстанови здравноосигурителните си права, както е и в момента. След изтичането на този период ще се дължат всички невнесени здравни осигуровки за периода от началото на задължителното здравно осигуряване.
Реалните ползватели на здравна помощ – пациентите, оказва се не са добре запознати с предложенията на здравния министър, но относно здравните осигуровки са категорични - всеки трябва да си плаща!
Хората от другата страна – лекарите, които осигуряват здравното обслужване, също са недостатъчно информирани за предстоящите промени в здравната система. Коментарът е на д-р Аргир Аргиров – заместник-управител по медицинските дейности на общинската болница „Св. Пантелеймон” в Пловдив. Д-р Аргиров е и бивш шеф на болница „Пловдив”.
Коментарите за предложенията за здравна реформа обобщава в репортажа си Антоанета Петричанска. Чуйте го в звуковия файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..