Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия произвежда пропагандни филми срещу България, за да я изкарат роб на Европа

журналиста Иво Инджев

По темата Украйна – журналиста Иво Инджев.

Преговорите в Минск. Как бихте определили изхода от тях. Коментарите са от победа до Путин, крехка надежда за мир, безсилие на Запада...

Рейтингът на Путин в момента много прилича на рейтинга на Хитлер, след анексията на чешките судети, които той си присъединява със силата на правата на могъщ съсед с обяснението, че притесняват с нещо германското малцинство. Не се притеснявам от тази шовинистична вълна в Русия и не смятам, че заслужава уважение, а още по-малко завист в страни, където има демокрация и опозиция и хората получават алтернативна информация, а не ги залива онази пропагандна вълна, с която Путин дави населението на своята държава. За съжаление показателни са данните за жертвите и ранените, които не ни  приличат на резултат от мирно споразумение. Ако имаше дух на братско разбирателство едва ли  тези военни действия щяха да продължат по този начин. А това е лош предвестник за това, което може да се случи нататък. Вероятно , по пропагандни  причини, се коментира сега, че Путин бил победител. Тези, които очакваха Путин да направи някакви стъпки, сега го  обявяват за победител, за това, че не ги е направил. .

Очевидно е обаче, че на Путин не могат да му отнемат Крим. Особено в ситуация на шовинистичен подем в Русия. Той няма друга карта, освен да се хареса повече на сънародниците си, за да се задържи начело на Русия. Украинците с нищо не са по-малко патриоти от афганистанците и няма да се откажат от своите права. Моите опасения са, че това ми напомня на мирните споразумения за Близкия Изток, които коментираме толкова години. .  Нанесена е огромна рана на двете държави, и тя  няма да бъде решена лесно, не виждам и оптимизъм от страна на западните държави.......Западът никога не е действал така единно, както може да действа  Русия.  Не зная дали Путин иска война, но той си дава сметка, че не може да воюва с целия свят. Тази параноя, която се наблюдава е с пропагандна цел за обяснение на задънената улица, в която се намира руската икономика. Тя е по-малка в момента от някои отделно взети американски корпорации като „Гугъл” или  „Кока-кола”.

Цялото интервю на Михаил Миховски с Иво Инджев можете да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очаква се 20 % ръст в онлайн пазаруването по празниците

Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че  онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията.  Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..

публикувано на 16.12.24 в 16:48

Пускат движението по Бетонния мост в четвъртък или петък

Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..

публикувано на 16.12.24 в 16:09

Всяко правителство е политическо, няма равно отдалечени премиери

„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..

публикувано на 16.12.24 в 15:59

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35