Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерството прибира парите от училищата като икономии

Милка Славчева - председател на БАЧУ

Поставя ли приетият на първо четене Закон образованието в полето на печалбарството, вместо – в полето на качественото образование? 

 Ако въпросът за държавно финансиране на частните  детски градини и училища се преекспонира, основания за това намираме в очакванията дебатът за образователния процес в българското училище да доведе до прагматичните решения за повишаване на неговото качество.  Държавната субсидия върви след ученика – това е основният аргумент, според който всеки ученик трябва да бъде финансиран, без оглед на това, дали ще учи в частно или в държавно училище. Темата е в основата на  анализ за модела на финсирането частните училища и някои  заблуди свързани  него. Председателят на Българската асоциация на частните училища Милка Славчева – пред Радио Пловдив.

Милка Славчева:  Не мога да кажа, че едва сега ние сме решили да подкрепим родителите в тяхното справедливо конституционно искане. Няма да се спирам на подробности, но ще кажа, че който се интересува, да прочете чл. 53, ал. 4 и 6 на Конституцията, да прочете Националната програма за развитие на училищното образование за 2006 – 2015-та г., приета от 40-то НС. Там е казано ясно и категорично, че децата от частните  училища и градини от 2009-та следва да получават такава издръжка. Това въобще не е факт. Накрая България изостава значително от останалите страни-членки  на ЕС по отношение на държавната политика спрямо частните училища. Освен  развитите европейски страни, всички страни от бившия Източен блок дават такава издръжка. Най-ниският процент в Чехия, Полща и Словакия е 70%. Спирам дотук. Защо обаче ние смятаме, че точно сега, след първото четене на Законопроекта, където има запис в чл. 10 и той бе приет на първо четене, ние трябва да подкрепим силно и енергично обединените в Инициативен комитет родители. Най-напред защото в самото НС имаше дебат, който показа неразбиране у значителна част от депутатите за  какво става въпрос и за размера на финансирането. Второ: защото след първото четене също се откроиха и в медиите, и в социалните мрежи много изопачавани истини.

Р.П. Честно ли е според Вас, госпожо Славчева,  държавните и частните училища да получават еднакво субсидиране?  Не става ли така, че получавайки допълнителните държавни субсидии, освен големите такси, с които са обременени родителите, да има неравнопоставеност. Не е ли редно да се получава процент от държавната субсидия?

Славчева: Това е първото неразбиране – никой няма да изравни по финансиране държавните и частните училища. Частните ще получават част от сумите по единния разходен стандарт, суми само за покриване на задължителната част от учебния план. Парите ще се използват  само за заплати на учителите, социалните им осигуровки, поддръжка на училището.  Това наистина е размерът на единния разходен стандарт. Към тях обаче  държавата добавя още много, много, много допълнителни средства и тук е манипулацията. Това са средствата, които частните училища и детски градини няма да получават: за допълнително целодневно обучение, за извънкласни дейности, бонуси за добри образователни резултати, за обзавеждане, за капиталови разходи и т.н., тези пари частните училища няма да ги получават. А що се отнася до таксите, не е възможно да не ги събират.  Това обаче е по избор на родителите и е необходимо, защото училищата плащат наеми, поддържат  материална база с компютри, библиотеки и т.н. и това се плаща изключително от частните училища.  Още чуйте тук:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02

96 000 птици са унищожени в огнищата на птичи грип в областта

Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци.  „Възможно е..

публикувано на 21.02.25 в 18:41