Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа вижда по-стабилна България след първите 100 дни на новия кабинет

България се стабилизира в очите на европейските си партньори след първите 100 дни управление на правителството, заяви в Пловдив евродепутатът от ЕНП Светослав Малинов. 

Според него София в момента има ясни позиции и послания, които увеличават доверието на Брюксел към страната ни. Като доказателство за думите си той посочи размразените пари по оперативните програми. Тези средства са доверие, защото има стабилно правителство, подчерта евродепутатът. 

По думите му, този кабинет,  въпреки трудностите и рисковете при съставянето си, е отворил  през изминалите 100 дни хоризонт пред себе си за следващите 4 години.

Малинов съобщи, че България получава допълнително финансиране на 258 милиона евро за общините от Северна България. Средствата се получават по съвместен проект с румънските погранични градове и целят подобряване на връзките в региона, повишаване на икономическата и екологична ефективност, инвестиция в инфраструктура. 

Сред общините, които ще получат финансиране са Русе, Велико Търново, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Силистра, Добрич. 

Евродепутатът подчерта, че парите са в пъти повече от средствата, които страната ни очакваше от транзитни такси от газопровода „Южен поток”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15