Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция трябва да инвестира в икономиката си

Пет дни даде Еврогрупата на Гърция да реши ще  продължи ли финансовата програма за стабилизиране на страната. На практика този срок се възпиема като ултиматум към Атина, след като финансовият министър Янис Варуфакис отхвърли предложението за удължаване на спасителната програма за Гърция. Според Йоаким Каламарис, който е бизнесмен и преподавател в Европейския колеж по икономика в Пловдив, налаганите през последните години рестрикции върху страната са довели до увеличаване на дълга на Гърция, а не до намаляването му. 

Той цитира мрачни статистики за нивото на безработица, дългове, както и за ръст на самоубийствата. По думите му, само за една година  7 хиляди души са сложили край на живота си.   "Атина иска ревизия на това кредитиране, тъй като в страната няма развитие, а икономиката продължава да се свива, безработицата расте. Това помага само на кредиторите да спекулират с това. Има опасност да се получи синдромът на доминото", коментира Каламарис. 


Той подчерта, че една страна като Гърция трябва да бъде независима не само географски, но и икономически.  Политиците, които са подписали тези договори за кредитиране на страната, носят отговорност за подписите си, каза той и добави, че Брюксел също носи отговорност, защото е поощрявал тези политици и критикувал Ципрас.  

"750 милиарда дълг, милиони на улицата, Ципрас трябва да последва волята на гражданите си", смята икономистът. Той смята, че страната сама трябва да намери решение за своето бъдеще. Ако тя успее да излезе от тази огромна морална дупка, ще може да даде пример на други държави, които са заробвани от "вируса - дълг".

Гърция трябва да инвестира в собствената си икономика и да търси регионални икономически съюзи, тук на Балканите, които могат да бъдат солидарни и да си помагат по между си, каза Каламарис и заключи:  "Въпросът е не ние да излезем от ЕС, а да видим кой и какво създава раковото състояние на малките страни. Проблемът е морален, тук място за финансисти няма". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10