Основната грешка на правителството е, че не даде ясни параметри за какво е 16-милиардния дълг и по какви пера ще се харчи. Това заяви Едвин Сугарев бивш ексдепутат, писател и общественик.
Сугарев подкрепя идеята за тегленето на дълга, но ако тези пари не се разпределят и за бонуси в министерствата.
От коалиционните партньори най-адекватно е поведението на Радан Кънев.
Най-интересно е, ако не се гласуват милиардите, как ще се държи социалният министър /Ивайло Калфин от АБВ/, тъй като той ще бъде най-тежко ударен.
Най-озадачаващо е мълчанието на ДПС. Наскоро те се готвеха да искат вот на недоверие на правителството, а сега, в най-подходящия за това момент, не го правят. Въпреки, че в момента са във фризера и дълго ще останат там.
Сугарев прогнозира предстоящо споразумение между АБВ и БСП при предстоящи избори.
Според него няма да има оставка на Бойко Борисов, нито фалит на държавата.
Как се очертава нашенският политически дизайн така развълнуван от сюжета с милиардите?
Капка катран по думите на Радан Кънев, коалиционен катран ли е това разцепление в управляващата коалиция или предпочитате да започнете от друг ъгъл темата за тези 16 милиарда?
Едвин Сугарев: Разбира се, сумата звучи доста внушително и е доста подходяща за политически спекулации – нещо, което прави опозицията и разбира се, трябва да го прави, в крайна сметка това й е работата. Ако правителството примерно беше отказало да вземе какъвто и да било дълг, тя пак щеше да протестира. Истината е, че тези 16 милиарда не са просто измислица, те трябва да покрият харчовете на държавата от една страна, направени покрай фалита на КТБ, което си беше чист ефект от модела „край на правителството на Орешарски” и от друга страна, трябва да покрият стари задължения. Всъщност, България прави това, което прави кажи речи всяка страна в нейната ситуация – взима нови дългове, за да покрие старите.
Р. П.: Две спорни тези – едната е твърдението, всъщност припомнянето на факта, че за 1 милиард дълг от кабинета Орешарски имаше подобни обвинения само, че с разменени роли, а сега какво остава за тези 16 милиарда. От друга страна, един от икономистите, Георги Ангелов, например, днес коментира така този казус – 16 милиарда – много шум за нищо, като заявява в анализа си тезата, че всъщност това е преповтаряне на стари условия, всичко, което е свързано по темата за искането на дълговете.
Е. С.: Общо взето е прав в много отношения. Друг е въпросът дали тези 16 милиарда трябваше да се вземат накуп или трябва да бъдат разсрочени във времето – това е вече проблем на икономически анализ и става дума при каква ситуация ще бъдат най-изгодни условията за България. Това е съвършено отделен въпрос. Истината е, че без тези 16 милиарда трудно България ще се размине с фалита. Не е хубаво все пак да фалираме. Виждаме какво става с други фалиращи държави около нас. Тъй че тези харчове са просто неизбежни и греховете за тях трябва да се берат от всички предишни правителства и от хора като Милен Велчев, който в момента оглавява най-важната руска банка в България. ...
Цялото интервю с Едвин Сугарев е във звуковия файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..