Основната грешка на правителството е, че не даде ясни параметри за какво е 16-милиардния дълг и по какви пера ще се харчи. Това заяви Едвин Сугарев бивш ексдепутат, писател и общественик.
Сугарев подкрепя идеята за тегленето на дълга, но ако тези пари не се разпределят и за бонуси в министерствата.
От коалиционните партньори най-адекватно е поведението на Радан Кънев.
Най-интересно е, ако не се гласуват милиардите, как ще се държи социалният министър /Ивайло Калфин от АБВ/, тъй като той ще бъде най-тежко ударен.
Най-озадачаващо е мълчанието на ДПС. Наскоро те се готвеха да искат вот на недоверие на правителството, а сега, в най-подходящия за това момент, не го правят. Въпреки, че в момента са във фризера и дълго ще останат там.
Сугарев прогнозира предстоящо споразумение между АБВ и БСП при предстоящи избори.
Според него няма да има оставка на Бойко Борисов, нито фалит на държавата.
Как се очертава нашенският политически дизайн така развълнуван от сюжета с милиардите?
Капка катран по думите на Радан Кънев, коалиционен катран ли е това разцепление в управляващата коалиция или предпочитате да започнете от друг ъгъл темата за тези 16 милиарда?
Едвин Сугарев: Разбира се, сумата звучи доста внушително и е доста подходяща за политически спекулации – нещо, което прави опозицията и разбира се, трябва да го прави, в крайна сметка това й е работата. Ако правителството примерно беше отказало да вземе какъвто и да било дълг, тя пак щеше да протестира. Истината е, че тези 16 милиарда не са просто измислица, те трябва да покрият харчовете на държавата от една страна, направени покрай фалита на КТБ, което си беше чист ефект от модела „край на правителството на Орешарски” и от друга страна, трябва да покрият стари задължения. Всъщност, България прави това, което прави кажи речи всяка страна в нейната ситуация – взима нови дългове, за да покрие старите.
Р. П.: Две спорни тези – едната е твърдението, всъщност припомнянето на факта, че за 1 милиард дълг от кабинета Орешарски имаше подобни обвинения само, че с разменени роли, а сега какво остава за тези 16 милиарда. От друга страна, един от икономистите, Георги Ангелов, например, днес коментира така този казус – 16 милиарда – много шум за нищо, като заявява в анализа си тезата, че всъщност това е преповтаряне на стари условия, всичко, което е свързано по темата за искането на дълговете.
Е. С.: Общо взето е прав в много отношения. Друг е въпросът дали тези 16 милиарда трябваше да се вземат накуп или трябва да бъдат разсрочени във времето – това е вече проблем на икономически анализ и става дума при каква ситуация ще бъдат най-изгодни условията за България. Това е съвършено отделен въпрос. Истината е, че без тези 16 милиарда трудно България ще се размине с фалита. Не е хубаво все пак да фалираме. Виждаме какво става с други фалиращи държави около нас. Тъй че тези харчове са просто неизбежни и греховете за тях трябва да се берат от всички предишни правителства и от хора като Милен Велчев, който в момента оглавява най-важната руска банка в България. ...
Цялото интервю с Едвин Сугарев е във звуковия файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..