Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмът за Левски унищожава една национална икона без да предлага друга

| обновено на 20.02.15 в 13:14

Възмущението идва от факта, че филмът за Левски унищожава една национална икона без да предлага друга. Новият образ трябва да е силен колкото стария, иначе си загубен.

Така коментира новия филм за Левски "Дякон Левски" на режисьора Максим Генчев Петър Стоянович – историк, доктор по история на Виенския университет, бивш министър на културата и да припомня, правнук на Иван Стоянович – по прякор Анджелето – българският революционер, общественик, държавен деец, всъщност, по-важното, да припомним, съратник на Захари Стоянов, т. е. човек, който и родово би трябвало де изключително пристрастен към всичко свързано с българската история.

Левски не е обикновен представител на революционното движение, той е утвърден идеализиран образ в съзнанието на деца и старци, грамотни и неграмотни.

 Трябва да имаме модерен прочит на националната ни история, но това, да тръгнеш срещу историческите клишета на една нация е равностойно на революция.

По тази тема – затова кой и как употребява националните символи, в случая говорим за Васил Левски, започваме разговор с Петър Стоянович. Филмът за Левски, който от днес тръгва по кината взриви социалните мрежи. Трябва или не трябва в един филм за Апостола да се покаже, че той псува, макар и заптие.Дали този взрив и този коментар от твърде противоречиви оценки за филма за Васил Левски, който е гледан все пак от не кой знае колко много българи на този етап, би могъл да даде основанието и за една оптимистична оценка или предположение затова, че българина не е безразличен към може би една от най-големите национални икони на България, какъвто е образът на Васил Левски?

Петър Стоянович: Бяхте напълно права като казахте, че единственото нещо, което досега витае във въздухаса революционните псувни на Левски. И аз смятам, че е напълно безнадеждно, че лайтмотива въобще на цялата публична дискусия, доколкото я има, се завъртя именно около едни псувни на този герой, всъщност на един художествен образ.

Страх ме е, че за по-дълбок анализ, неизвестно защо българската нация, всички ние нямаме сили и време, и вероятно се занимаваме с много по-важни неща ежедневно, а не се обръщаме към тези ключови, изключително важни въпроси. Ако искате да отидем не към конкретното, а малко да извадим обектива по-нагоре...

Цялото интервю с Петър Стоянович е тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Покажи ми Луната" и "Ексорсизмът" в кино "Орфей"

Две прожекции включва днешната програма от фестивала "Филмови нощи във Филипополис". В Лятно кино "Орфей" от 21.10 ч. ще бъде показана лентата "Покажи ми Луната" . Тя представя вълнуващо пътешествие на фона на историческото кацане на НАСА на Луната с мисията на „Аполо 11“. С участието на колоритното дуо Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм..

публикувано на 13.07.24 в 09:24

Христо Нанев за новата си книга в "Срещи" тази събота

Какво е Атлантида, загадка, реалност...  Защо повече от 2000 години я търсят? Какви са били аталантите?  Разказва Христо Нанев, чиято втора книга за Атлантида скоро ще е на книжния пазар.  Бъдете с радио Пловдив и предаването "Срещи" в събота, след новините в 9 часа.

обновено на 13.07.24 в 08:13

"Централна емисия" - новата стихосбирка на Йорданка Белева

„Централна емисия“ се казва новата стихосбирка на Йорданка Белева , с която авторката отново се завръща към поезията.  Изданието е с печата на „Жанет 45“, а художественото оформление е на Иво Рафаилов. Според поета Йордан Велчев това е една книга, в която смъртта и отсъствията не отнемат, а добавят в живота ни.

публикувано на 12.07.24 в 08:31

Премиера на "Ромео и Жулиета" на Античния театър

Премиера на балета „ Ромео и Жулиета “ от Прокофиев представят Балетът и Оркестърът на Опера Пловдив  в програмата на OPERA OPEN на Античния театър в Пловдив. Постановката е на изтъкнатия световен хореограф  Валентина Турку – ръководител на Балета на театър Марибор, Словения. Тя е автор на хореографията на над 130 балета, оперни и..

публикувано на 12.07.24 в 07:27

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31