Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Герджиков представя "Аз не бях политик"

| обновено на 25.02.15 в 13:06
Огнян Герджиков
Снимка: evesti.bg

Премиера на книгата на Огнян Герджиков „Аз не бях политик”  ще се състои  в Регионалния етнографски музей – Пловдив.  За произведението и автора ще говори носителят на литературна награда „Блага Димитрова” за роман 2014 Анна Боянова. 

В  представянето на книгата  ще се включат актьорите Ивана Джеджева и Емил Калев, а специалното участие е на писателя Недялко Йорданов.  Авторът проф. Огнян Герджиков е  български политик  юрист, председател на 39-то НС.

Р.П. Атрактивно заглавие, което звучи странно в контекста на държавническия Ви статус - председател на 39-то НС. Не си спомням обаче за подобни признания от страна на други политици на високи позиции. Затова и не само аз, а вероятно и други, приемат  подобно откровение с  подозрителност.....

Проф. Огнян Герджиков – Естествено, има известна интрига в това заглавие и това е част от закачката в книгата. Ако сте прочели книгата, ще разберете за какво става въпрос.

Р.П.  Говорите за политиката отблизо и от дистанция, като представяте няколко Ваши лица. Ако не бяхте политик тогава, какъв бяхте всъщност, как се определяте тогава и сега, десет години по-късно?

Проф. Герджиков :  Аз съм академичен човек и вече 40 години се занимавам основно с преподаване на право, това е моята дълбока същност. Всички останали лица са притурки към нея.

Р.П. Политиката е мръсна река, от която по неволя се пие,  тезата е на един американски президент от миналото, също автор на книги. Какъв е Вашия прочит на тази универсална истина, ако я приемате и как се оказахте в политиката тогава?

Проф. Герджиков: Вярно е, споделям я...тази мисъл...политиката иска дебелокожие,.не всеки го носи в себе си и политиката не е за всеки. Аз случайно се озовах в политиката. Обстоятелствата ме принудиха да вляза в нея и пак обстоятелствата ме качиха на председателския стол.

Р.П.....говорите така, сякаш нямате участие в решението и сте го направили без съпротива. Вероятно  Ви е струвало много......

Проф. Герджиков: В началото опитах лека съпротива, но за съжаление тя поддаде и стана това, което стана...

Р.П. Имате предвид това, че и впоследствие бяхте предсрочно отстранен от председателския пост в Парламента. При Вашето изпращане обаче народните представители станаха на крака..вероятно си спомняте този момент.......

Проф. Герджиков: - Това е звездния ми миг, бих казал.. Не зная досега в историята на българската политика да вземат главата на някого и след това да го изпратят на крака...

Р.П. .Какно Ви даде все пак политиката и как оценявате някои грешки, което вашето управление направи и останаха некоментирани тогава?Споделете това вече като неполитик.

Проф. Герджиков: ..Политиката е рискова професия и не може да не се греши. Това е рискова професия.Неминуемо се правят грешки, тъй като за много кратко време и недостатъчна информация трябва да се вземат решения и част от тях са грешни. От дистанцията на времето обаче те си проличават. Въпросът е обаче човек да си го признае, както направих и аз...

Р.П. Как оценявате сегашното управление на страната, в което  коалициите са около 20, а има и коалиции в коалицията?  

Проф. Герджиков: Даже  ако правилно смятам, партиите са два пъти повече. Но това не е важно, защото са достатъчно много. Наистина трябва да се учим да бъде така, защото и в бъдеще ще се управлява коалиционно. Ние обаче все още се учим на този сложен занаят управление в коалиция..

Р.П. Казахте, че не желаете да бъдете приеман  само и единствено като политик, защото това не е Вашето мплоа. Огава Ви питам  за експертното Ви мнение как оценявате направените стъпки за осъществяване на съдебната рефрорма. Има ли сигнали, че в държавата може да има повече справедливост?

Проф. Герджиков : Първата стъпка е направена. Прие се важен документ – стратегията за съдебната реформа. Ако тя обаче не се претвори в действие, няма никаква полза от това, че приетата от Парламента  стратегия е добра. Но не смятайте, че съдебната система е най-проблематичната. Има и други, които много ме смущават – образованието в последните години ми е голяма болка, здравеопазването, енергетика. Има много проблемни области, по които трябва да се работи енергично.

Повече чуйте тук:  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10