Тежка година по отношение на климатични аномалии отмина, не по-добре започна и новата... порои, свлачища, преливащи язовири и реки, паднали мостове, наводнени къщи, отнети човешки съдби, загубени човешки животи... Словесните престрелки в общественото пространство в търсене на виновниците за бедствията не дадоха особен резултат - много от пострадалите няма да могат да се възстановят от бедствията с години.
За да могат по-бързо да си стъпят на краката след подобни кризисни ситуации, общините в страната подготвят свой фонд "Солидарност", на който ще могат да разчитат при бедствия. По темата разговаряме с изпълнителния директор на на Националното сдружение на общините в Република България Гинка Чавдарова.
Колко общини очаквате официално да се включат?
Гинка Чавдарова: Това, което иска да кажа е, че това е въпрос на самостоятелна преценка на всяка община, на всеки общински съвет. Големият ни замисъл на този фонд се събира може би в народната поговорка „Бели пари за черни дни”. Идеята е наистина по малко всяка година да започнат общините твърдо да заделят едни средства, които ще се акумулират по тяхна сметка, остават тяхна собственост. И в първите часове, подчертавам, тъй като националната система за подкрепа се задейства по принцип винаги с доста голямо закъснение, след документации, оценки и т. н., в първите часове на бедствието всяка община ще има право моментално да получи акумулираната по своите си вноски сума и в рамките на три дни да получи в троен размер, то е чрез използване на свободни средства от други общини, които в момента не са засегнати, в троен размер подкрепа за, държа да подчертая, разбира се, че става въпрос само за първите действия на общините за аварийно-спасителни дейности за спасяване на населението, за предотвратяване на риск от зарази, за вземане на първите мерки в дните след бедствието.
Очакваме наистина да се съберат вероятно като първи по-кратки срокове над 35 – 40 общини. Решението на управителния съвет е, че след първите подадени заявления от 10 % от общия брой на общините, което означава над 26 общини, да свикаме учредително събрание за формиране на фонда, защото както виждате времето не чака, валежи продължават, за да може и незабавно да започваме да подкрепяме и да даваме някаква помощ на тези, които се нуждаят.
Голямата идея на този фонд разбира се, че ще зависи от успешния старт и не толкова и не само да се научим наистина да заделяме в по-спокойно време малко ресурс, който да го пазим за справяне с тежките ситуации, които никой не може да предвиди кога и как ще постъпят, но в същото време ние планираме една доста широка кампания сред заинтересовани донорски програми, спонсори, а защо не и бизнес структури, които да подкрепят в този фонд да се акумулират ресурси. И ако той започне наистина да нараства да увеличаваме разбира се и кръга на дейностите, които първоетапно ще бъдат финансирани. Засега за инвестиционни дейности не говорим, това е въпрос на национална политика. Вижда се, че се обсъждат на национално равнище доста идеи. Но всеки в тези ситуации трябва да предприема някакви мерки така, че да можем взаимно да си помагаме.
....
Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..