Премиера на операта "Омагьосаният" от Божидар Спасов ще се състои тази вечер на сцената на Камерна зала на Драматичен театър - Пловдив. С авангардната постановка Държавна опера – Пловдив предизвиква модерната публика.
Мадригалната комедия "Омагьосаният" е средоточие на различни мощни артистични сили. Електронна и инструментална музика, игра на светлини и 3D проекции, танци и пеене създават виртуална, но все пак – реалност. Физически театър, в който тялото води действието - летящи, разтягащи се, изчезващи, усукващи се тела, марионетни дуели, здрачни ритуали, фолклорни видения заместват актьорското уподобяване на живота.
В дълбочина „Омагьосаният” се занимава с Обсебването - желанието на човек да притежава нещо или някого на всяка цена, без да си дава сметка за последствията. От друга страна, всеки сам прави избора да бъде обсебен до степен на зомбиране.
Историята на "Омагьосаният", която присъства като линия и в „Доктор Фауст” от Томас Ман, е кратка: Жена омагьосва любимия си да не може да прави секс с други жени. Обзет от съмнения, той посещава публичен дом, където открива, че може да извърши акт само с неговата любима. Мъжът споделя за опасенията си с отец и жената е изгорена на клада като магьосница.
Операта „Омагьосаният” е със световна премера в Пловдив. Диригент е Драгомир Йосифов, пластиката е на Татяна Соколова, мултимедийната сценография е на Валентина Бонева. В ролите ще видими Вера Гиргинова, Димитър Залиев, Пламен Кумпиков, Валерия Мирчева. Балетът на Пловдивска опера също активно участва в действието.
Първоначалният вариант на операта е от 1975 г., когато композиторът Божидар Спасов е студент в Московската консерватория. „Омагьосаният” е предназначена за дипломна работа на 26-годишния музикант. Изпълнението й в Малый зал на Московската кондерватория остава един от големите скандали в историята на това престижно учебно заведение. Драстичната режисура на Евгений Харитонов – една от светлите фигури на московския художествен ъндърграунд по това време, необичайната за академични уши музика, цялата атмосфера на свежест и необичайност довеждат до решението младият български композитор да се дипломира година по-късно по друг начин.След 1990 г. Божидар Спасов живее и работи в Германия. В момента е доцент по оркестрация и теория във Висшето училище за музика и сценични изкуства в Есен. Сътрудник е на Центъра за изкуство и медии (ZKM) в Карлсруе, където създава множество мултимедийни творби. В някои от по-ранните му композиции варира и шопски фолклор, в други е интересен ироничният момент, разработен върху мита за деветте музи и Европа, притчата за ритъм и време, противопоставен на западноевропейската тенденция. Нов момент в творчеството му в Германия е електронната музика.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата биография..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..