Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свлачищата ще се множат, трябват много пари и професионалисти

Свлачища и вода – това е темата.

Затворен е пътят Пловдив – Смолян заради огромното свлачище, което се срути върху пътя. 

Свлачище прекъсна и магистралният водопровод на Кърджали – десетки хиляди в града и в региона са без вода.

Наш събеседник сега е инж. Николай Добрев от Геоложкия институт на БАН. Природата или ние – в какъв процент се носи вината за това, което ни се „срутва” буквално върху главите и в живота.

Николай Добрев: И природата е виновна, и ние сме виновни. Природата доказа своята коварност, ако мога така да се изразя, с тези екстремни стойности  на валежите, които бяха през последните месеци и предизвикаха свлачища. Но и ние фактически имаме своята вина, тъй като не взимаме превантивните мерки, които трябва да се вземат в такива случаи. Например трябва да се знаят в кои райони, в кои участъци е възможно да се появят тези свлачища. Ние знаем някои от свлачищата, но неприятното в случая е, че няма достатъчно средства, достатъчно възможности, не се вземат превантивни мерки и от там се получават често тези проблеми.

Р. П.: Уви, сбъдна се прогнозата на министър Лиляна Павлова, която обу големите гумени ботуши и лично ръководи операцията по разчистването на това свлачище към Смолян. Това ще бъде годината на свлачищата каза тяV Пък вие казвате нямаме и достатъчно информация, но има и вие сте един от авторите на национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата, има описани. Само средствата ли, административа ли, научен капацитет ли, инженерен ли – какъв е този капацитет, който в момента може да се справи със съществуващото състояние на нещата.

Н. Д.: Най-напред ще кажа, че когато се изследват свлачищата и се правят оценки за опасността от възникване на свлачища или потенциала на даден склон да се свлече тук трябва да участват специалисти – инженер-геолози. Това е първото условие.

Р. П.: А какви участват? Не участват ли такива?

Н. Д.: Участват не само такива, но понякога се взимат решения от специалисти, които не са в съответната област.

Сега по отношение на националната програма за борба със свлачищата – свлачищата се регистрирани от геозащитните организации основно в урбанизирани територии, но също така има много свлачища по пътищата.

Свлачищата в момента в България са над 1800, много вероятно е те да надхвърлят 1900 още тази година, тъй като имаше твърде много активизирани свлачища, което налага да се каже, че трябва да се правят предварително огледи – специално за планинските райони, видяхме проблемите, които възникнаха. Практиката по света показва, че такива пътища, които са през планински райони е добре предварително да бъдат изследвани за такива потенциални процеси и тогава биха могли да се вземат мерки, да се набележат онези места, които са потенциални и да се вземат превантивни мерки, което би излязло на държавата далеч по-евтино отколкото сега разчистването на паднали скални късове от онова срутище..


Цялото интервю с инж. Николай Добрев чуйте в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57