С тревожно заглавие отквира днешният си брой „Марица”, поставяйки го под уточнението: „Заради неразбории между институциите” - „Фекалиите на Стамболийски тръгват към Марица”. Цитиран е кметът на Стамболийски Иван Атанасов, който е категоричен, че в края на март новата пречиствателна станция в Стамболийски ще спре, ако дотогава ВиК не поеме експлоатацията й. Атанасов е разплатил ултимативни писма до областния управител на Пловдив и министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Спре ли съоръжението, пораженията върху околната среда може да бъдат катастрофални, тъй като фекалните води ще се изливат в Марица – обяснява кметът на Стамболийски и допълва, че няма да носи отговорността за това. Иван Атанасов се позовава на Закона за водите, който регламентира, че подобни съоръжения са поддържат и експлоатират от ВиК оператора, а не от общината. Цялата документация е предадена на ВиК, пречиствателната станция е пусната в действие с разрешение от 15 януари, но заради неуредени отношения между водния оператор и МРРБ се бави фактическото приемане на експлоатацията – обяснява още пред вестника кметът на Стамболийски.
Под рубриката „Парите идват” „Марица” съобщава, че Пловдив ще получи 20 милиона лева от държавата за подготовката и провеждането на мероприятията по време на Европейска столица на културата през 2019 година. Проектът на постановлението на Министерския съвет е бил изпратен вчера сутринта до кмета Иван Тотев. Пред всекидневника той съобщава, че от 20-те милиона още тази година на общината ще бъдат преведени един и половина милиона лева. Средствата са разпределени по години, а най – много – около 6 милиона лева, са предвидени за 2019-та. Тогава Пловдив ще има на разположение и 3 милиона лева, осигурени като премия от Европейската комисия. „Марица” пише още, че как ще се разходва държавната субсидия ще реши Управителният съвет на фондация „Пловдив 2019”, но в проекта на министерското постановление е записано, че тя се дава за проекти, посочени в апликационната форма, с която общината е спечелила титлата.
„Зоопаркът тръгва след съдебната сага” – четем още в днешния единствен пловдивски всекидневник. Той съобщава, че Общинският съвет на Пловдив е зал „зелена улица” за строителството на зоологическата градина, гласувайки изменение на Общия устройствен план в района на спортния комплекс „Отдих и куртура”. Обектът е на стойност 4,5 милиона лева и ще е на площ от 40 декара. До 10 – 15 дни ще бъде взето строителното разрешение, за да може през септември да се говори за Акт 16 – обяснява кметът Иван Тотев. „Марица” припомня, че строителството на новата пловдивска зоологическа градина тръгва след като Административният съд е отхвърлил жалбата на неправителствената организация „Граждански контрол – защита на животните” и е разрешил на общината предварителното изпълнение.
И едно любопитно заглавие в петъчния брой на пловдивския всекидневник:
„Мумията ни се опъна” – информира „Марица”, обяснявайки, че Пловдив се е разминал с ценна пратка от Лувъра. Мумията оттам няма да е част от изложбата „Египетско изкуство”, която ще гостува на Археологическия музей в Пловдив това лято. Ценният експонат не може да пътува, защото е изложен на риск от разрушаване по време на транспортирането му – обясняват специалистите.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..