При голям интерес и с висок градус преминава обществено обсъждане на проекта за Небет тепев. Залата на ОбС на Пловдив е препълнена.
Проектът предизвика множество противоречиви мнения в средите на пловдивските архитекти, историци и археолози. Някои от тях се обявиха против против изграждането на стени и кули на Небет тепе, защото според тях така се руши автентичния вид на тепето.
Директорът на НИМ Божидар Димитров опита да защити проекта на арх. Фърков, но присъстващите не му позволиха да се изкаже. Той беше освиркан и той ядосан напусна залата. Историкът заяви, че обсъждането е режисирано. Според него арх. Фърков възстановява историческата памет със своя проект.
Пловдивските архитекти декларираха още веднъж, че са против проекта на Юлий Фърков. Аргументите им са, че той противоречи на международните стандарти за опазване на археологически обекти. Българското археологическо сдружение предложи да се сформира група, която да продължи разкопките на тепето.
Според част от присъстващите експерти основен проблем е липсата на архитектурни заснемания и документация за направените от 30-те до 80-те години на миналия век мащабни проучвания на крепостта. Без тях Министерството на културата не може да разреши каквато и да било дейност на тепето, подчерта представителят на Министерство на културата арх. Юлия Стефанова.
Протокол от началото на 80-те години на ХХ в. има в архива на Археологическия музей Пловдив, обясни директорът му Костадин Кисьов. Той подчерта, че комисия на НИПК е констатира обаче, разрушаване на бастиона и една средновековна кула и прекратява всякакви проучвания на Небет тепе.
През 1995-та-1996-та също били поискани геодезически заснемания на тепето, но за съжаление и такива няма.
"Без пълна архитектурна документация не може да се прави нищо", бе позицията на архитект Юлия Стефанова.
Тя подчерта, че тепето е изключителна държавна собственост и държавата няма да позволи на него да се извършва каквото и да било.
На обсъждането присъстват много пловдивчани. Гражданска беше и позицията на писателя Йордан Велчев, който заяви, че тови проект е бутафория и ако бъде осъществен това ще е изключително престъпление. "Вече сме се организирали и няма да допуснем багери на тепето. Няма да пуснем тук хора, дошли само да усвояват пари".
Кметът Иван Тотев заяви, че целта на обсъждането е да се чуят повече мнения по проекта и да се оформи консенсусно обществено мнение, доколкото това е възможно. Засега едно е ясно, че археологическите проучвания на Небет тепе ще продължат.
Областната дирекция на МВР предприема мерки за осигуряване на обществения ред заради футболната среща между отборите на Ботев и ЦСКА , която започва в 15 часа на стадион "Христо Ботев". Дежурни патрули ще реагират на сигнали за евентуални противообществени прояви. При необходимост, от 11 до 19 часа, ще бъде спирано движението ще бъде спирано..
Днес е първата голяма Задушница, която отбелязва Православната църква - Месопустна. В съботния ден срещу Месни заговезни всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост. Името "Задушница" произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата” на починалите. Община Пловдив осигурява днес..
В Стария град в Златоград избират най-доброто вино на традиционния празник "Трифониада". От 11:00 часа, на мегдана, ще се проведе конкурс за най-добър любител винопроизводител сред местни и гостуващи майстори на виното . Пробите от ароматния елексир ще бъдат оценени от Стефан Георгиев ,технолог на виното и пивото с богат професионален опит и познания..
Ден преди големия християнски празник Месни заговезни маскарадно настроение ще превземе село Дедево в община „Родопи“. На площада в селото в 12 часа се събират карнавали (кукери), които със звън на чанове да прогонят злото и зимата и да дадат път на здравето и добруването. На маскарадно дефиле жури ще удостои Карнавал №1 със специалния..
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпространена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..