Икономиката на Пловдив се развива контрастно и с незадоволителни темпове – това е един от изводите от последния анализ на финансово-икономическата ситуация в региона, представен от председателя на Съюза на икономистите в България професор Кръстьо Петков.
През настоящата година почти 2/3 от собствените приходи на пловдивската община ще отидат за погасяване на теглени заеми, са пресметнали икономистите. За сравнение преди 3 години този дял е бил 46%. През това време Варна е стопила процентите от 63 на 38, посочи Кръстю Петков.
По думите му другата основна потенциална заплаха пред Пловдив е раздутата администрация. По данни на Съюза на икономистите доходите на почти 10 000 души в Пловдив идват от общинския бюджет, а ефективността на служителите би била най-оптимална, ако броят им е с ¼ по-малък. Близо половината от местните приходи на общината пък отиват за заплати на чиновниците.
Рискът от отблъскване на инвеститори е на дневен ред за цялата страна и се поражда от неефективното правосъдие, корупцията и бюрокрацията, смятат Петков и колегите му. Конкретно за Пловдив към факторите се прибавя парадоксален недостиг на кадри на фона на многото висши училища в града. Според различни източници в региона има недостиг на около 5000 души, завършили инженерно-технически специалности.
През последните години за Пловдив растат едновременно и коефициентът на заетостта, и на безработицата, с изключение на 2014-а, когато хората без работа слабо намаляват. Икономистите обясняват явлението със застаряването на населението и ръста в броя на хората в нетрудоспособна възраст. Наблюдава се и трудова емиграция от областния град към съседните общини, където са съсредоточени индустриалните зони.
Като варианти за предотвратяване на потенциалните проблеми от Съюза на икономистите препоръчаха анализ на динамиката и структурата на общинския бюджет в годините на глобалната криза, както и създаване на икономически експертен съвет към Община Пловдив.
Според Кръстьо Петков градът трябва да попадне с проекти за милиарди евро в плана „Юнкер” на ЕК, от който на България се полагат около 30 милиарда евро. Петков смята, че българският град, с който Пловдив е най-удачно да се сравнява като икономическо развитие и постигнато качество на живота е Бургас.
С откриването на изложба на рисунки на ученици от СУ „Васил Левски“ в Карлово тази вечер започват възпоменателните чествания, посветени на 152 години от гибелта на Апостола на свободата. Експозицията е подредена в общинската художествена галерия. Проявите продължават в сряда със спектакъла на ученици от началния курс на СУ „В. Левски“ под..
За поредна година Медицински университет-Пловдив организира събитие по повод Международния ден на жените и момичетата в науката, който се отбелязва на 11 февруари. Срещата във формат на научно кафене ще събере хабилитираните преподаватели – професори и доценти жени, учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, сътрудници, лаборанти,..
На 10 февруари православната църква почита Св. свещеномъченик Харалампий и Св. мъченица Валентина. Св. Харалампий се почита като господар на всички болести и най-вече на чумата. Празникът в негова чест е известен и като „Чуминден“. В народните вярвания чумата е държана от св. Харалампий вързана с верига или затворена в шише, и когато я..
През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..