Икономиката на Пловдив се развива контрастно и с незадоволителни темпове – това е един от изводите от последния анализ на финансово-икономическата ситуация в региона, представен от председателя на Съюза на икономистите в България професор Кръстьо Петков.
През настоящата година почти 2/3 от собствените приходи на пловдивската община ще отидат за погасяване на теглени заеми, са пресметнали икономистите. За сравнение преди 3 години този дял е бил 46%. През това време Варна е стопила процентите от 63 на 38, посочи Кръстю Петков.
По думите му другата основна потенциална заплаха пред Пловдив е раздутата администрация. По данни на Съюза на икономистите доходите на почти 10 000 души в Пловдив идват от общинския бюджет, а ефективността на служителите би била най-оптимална, ако броят им е с ¼ по-малък. Близо половината от местните приходи на общината пък отиват за заплати на чиновниците.
Рискът от отблъскване на инвеститори е на дневен ред за цялата страна и се поражда от неефективното правосъдие, корупцията и бюрокрацията, смятат Петков и колегите му. Конкретно за Пловдив към факторите се прибавя парадоксален недостиг на кадри на фона на многото висши училища в града. Според различни източници в региона има недостиг на около 5000 души, завършили инженерно-технически специалности.
През последните години за Пловдив растат едновременно и коефициентът на заетостта, и на безработицата, с изключение на 2014-а, когато хората без работа слабо намаляват. Икономистите обясняват явлението със застаряването на населението и ръста в броя на хората в нетрудоспособна възраст. Наблюдава се и трудова емиграция от областния град към съседните общини, където са съсредоточени индустриалните зони.
Като варианти за предотвратяване на потенциалните проблеми от Съюза на икономистите препоръчаха анализ на динамиката и структурата на общинския бюджет в годините на глобалната криза, както и създаване на икономически експертен съвет към Община Пловдив.
Според Кръстьо Петков градът трябва да попадне с проекти за милиарди евро в плана „Юнкер” на ЕК, от който на България се полагат около 30 милиарда евро. Петков смята, че българският град, с който Пловдив е най-удачно да се сравнява като икономическо развитие и постигнато качество на живота е Бургас.
На заседание се събира Временната парламентарна комисия за проверка на фактите около огнищата на чума и шарка. То трябваше да се проведе вчера, но се отложи за днес заради удълженото заседание на парламента. На заседанието ще бъдат изслушани представители на ДАНС и МВР, кметът на Велинград, ветеринарни лекари, представители на животновъдите, в..
От днес маршрутът на автобусна линия №24 се променя заради ремонт по бул. ,,Васил Априлов”, съобщават от ОП „Организация и контрол на транспорта“. Временни спирки на автобусите движещи се по линия кв.„Прослав“–завод„Устрем“ ще има преди служебния вход на УМБАЛ „Св. Георги“, направо по ул. „Любен Каравелов“, преди входа на Стоматологичния..
Сутринта в низините и котловините отново ще бъде с мъгли. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 5°, в крайните източни райони – от 8° до 10°, в Пловдив 0°. През деня ще преобладава слънчево време. На места в низините и котловините преди обяд все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. След обяд видимостта временно ще се..
От днес автобусна линия № 222 възстановява маршрута си. Той бе промемен заради строително-монтажните дейности по ул. ,,Царевец”. След завършването им движението на автобуса се връща към утвърдената транспортна схема. Посока: кв. „Прослав“ – Пловдивски университет Ул. „Царевец“ спирка №389 – Студентски общежития, спирка №390 – Пазара, наляво по..
"Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската "Тошиба" и..