Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайните за КТБ не са само в сейфовете на Цветан Василев, има copy

Сериалът КТБ продължава. Около известните ни герои се размаха от странство и едно евро. Рефренът кой се опитват да заменят с някой, заговори се и за продуценти, за митове, а от вчера Върховният административен съд окончателно отказа да върне лиценза на Корпоративна търговска банка. Как ще продължи нататък историята, маньоврите – в какви посоки са те и как може да се коментира в политическия контекст неизвестното? Така започваме разговора, търсенето на коментара от политолога Антоний Гълъбов.

Антоний Гълъбов: Краткият отговор е както се разминира минно поле или както се обезврежда самовзривил се склад – много бавно, много внимателно, с окопаване на отделните взривни материали и с опита за тяхната частична утилизация, с други думи с възможността да се използва от всеки конкретен случай всичко, което би могло да върши работа при нещо друго. КТБ е нещо много по-съществено от отделна банка. То е много важен възел ако наистина има воля той да бъде анализиран и да бъде изследван може да отведе нишки твърде далеко. Всички знаят това и ние точно затова ми се струва, че широката публика ще остане доста разочарована от окончателните резултати на разследването.

Р. П.: Т. е. казвате, че никога няма да разберем кои са истинските играчи?

А. Г.: Никога е много силно казано. Най-вероятно след време това ще бъде достатъчно безопасно за силните на сегашния ден, така че най-вероятно от чисто изследователска гледна точка след време ще можем да видим, и пак не в пълнота, то поне по-голямата част от връзките,  които пресичат този много сложен възел. Отново казвам – става дума не за банка, не става дума за банкова институция, тя не изпадна във фалит поради финансови и банкови причини. Става дума за икономически проект, който беше превърнат в съсредоточие на политически стратегии. В това отношение всеки опит да се влезе в дълбочина моментално предизвиква много добре организирана и доста яростна съпротива. Това виждаме и ще продължаваме да го виждаме в бъдеще.

Р. П.: Надничат ли периодично все пак някои по-конкретни политически образувания?  Например, как можете да коментирате, че точно за  ДПС  са многобройни обвиненията за връзка точно на тази партия с банката, както, апропо, и на други, но за ДПС конкретно?  Точно нейният лидер Лютви Местан да сезира главния прокурор Цацаров и да поиска от него да предприеме, цитирам, " необходимите действия по компетентност и потърси отговорност на Цветан Василев за откриване на данни за извършено престъпление" , каквото той твърди, че има в изказването му в даденото му онова интервю, че " в сейфовете си Цветан Василев  крие тайни, уличаващи лица от българския политически елит? Това от една страна, говорим в случая конкретно за този акт на ДПС и от друга страна допускате ли, че има такива тайни?

А. Г.: О, аз съм сигурен, че има такива тайни...

Р. П.: Скрити точно в сейфа на Цветан Василев?

А. Г.: Аз мисля, че не само в неговия сейф. Това е нещото, което безпокои Цветан Василев, има копие. Но позицията на ДПС е много интересна, защото в същото това време всичко това, което вие казвате е така, в същото време в момента ДПС е най-радикално застъпващата теза партия затова, че трябва всичко да се извади от КТБ, което означава, че Движението за права и свободи внимателно е успяло да освободи собствените си връзки към КТБ и всеки, който смята, че разследването на КТБ ще го отведе до Движението за права и свободи най-вероятно греши хода към тази много особена интегрална схема. Много интересна е позицията на Движението за права и свободи, защото изявленията не само на г-н Местан, и на Йордан Цонев, и на други говорители на ДПС еднозначно сочат към желание за много, много щателно разглеждане на банката, което означава, че Движението за права и свободи е взело необходимите мерки, за да гарантира собствената си защита.

Цялото интервю с политолога Антоний Гълъбов е във звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Без бюджет следващия месец няма да можем да платим заплати

За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините.  По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..

публикувано на 14.01.25 в 11:21

Изборният процес и сега е сложен, а политиците ще го затруднят още

Председателят на  Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..

публикувано на 14.01.25 в 10:49
проф. Антоанета Христова

Всичко е театър, който е подчинен на политически пиар

"Нито един от сигналите, които в момента се излъчват, не могат да се приемат за достатъчно достоверни. Или като знаци по посока на несъздаване, или създаване на правителство. Смятаме, че в момента всички играят позиционна игра, която трябва да излъчва посланието към избирателите, а именно - че всички искат да има правителство. В момента всички..

публикувано на 13.01.25 в 16:40

Спокойна снежна обстановка в областите Пазарджик и Смолян

"По пътищата в Пазарджишка област няма закъсали автомобили и бедстващи хора", каза Мирослав Стоянов, говорител на Областната дирекция на МВР. Той съобщи, че е отпаднало ограничението за товарни автомобили над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Велинград до границата в Благоевградска област. Остава обаче, забраната такива автомобили да се..

публикувано на 13.01.25 в 16:26

Жертвите на пътя са по-малко при лошо време

Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност.   От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е..

публикувано на 13.01.25 в 16:10