Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва работа по консервация на мозайките в Епископската базилика

| обновено на 09.04.15 в 14:39

Разкриването на всичко, което можем да видим, да зарадва очите ни и наистина да ни вдъхнови с познания за историята, наистина да ни направи по-просветени и Пловдив да стане още по-привлекателен като град за туристи – всичко това са очаквания, свързани с разкриването на Епископската базилика – един от големите проекти, които се очаква през тази година реално да стартират. 

Това любопитство към днешна дата се засили от разчистването на дърветата около базиликата – под Католическата църква- поводът да се чуем с археолога и ръководител на обекта „Голямата базилика” Елена Кесякова.

Кога започвате работа, с какво?

Елена Кесякова: Вие правилно сте забелязали, че започват действия около епископската базилика. Още миналата година при откриването на т. н. малка базилика на бул. „Мария Луиза”, която е реставрирана и експонирана благодарение на фондация „Америка за България”, още тогава програмният директор на фондацията г-н Ленков съобщи, че са осигурени средства за консервация и реставрация и на епископската базилика, така че започва работа по консервацията и реставрацията на обекта. Разбира се, преди да започне същинската работа е необходимо да се извършат някои подготвителни мероприятия, които включват освобождаване на терена от поникнали дървета, след което ще се огради терена, в който ще се работи.

Р. П.: С нова ограда, тя на някои места е пропаднала, даже всички, които са съпричастни емоционално към темата, питат наистина какво се запазва, в каква степен съхраняваме това безценно богатство, което има Пловдив и което все още чакаме в пълния си блясък да бъде видяно.

Е. К.: Да, имайте предвид, че епископската базилика е разкрита още през 1984 – 1985 г., почти 30 г. този паметник стои и не са извършени някакви консервационни дейности, за да се минимализират щетите от климатичните промени паметникът бе покрит с един слой полиетилен и пясъчна възглавница.  Сега е необходимо да се разчисти, да се разчисти и самата мозайка хубаво, след което ще започнат и самите реставрационни работи. В какво състояние ще я намерим...

Р. П.: Именно това щях да ви попитам – треперите ли какво ще се окаже под този пясъчен слой и полиетилена?

Е. К.: Да, това е вярно, че треперим. Дано да е запазена и щетите да са много малки. Но имайте предвид това, ако вие сте видели, че има дупки, че има издигнати неща – това нещо е следствие може би на факта, че епископската базилика е строена върху друг римски градеж и отдолу има и зидове, поради което цялата площ на мозаечните нива не са запазени на едно ниво, а има голямо пропадане. Така че дано мозайката да бъде запазена и минимални да бъдат щетите. Няма начин да нямаме разрушаване на мозайката, няма начин, но тя би могла да се възстанови като е на място като частите са там и консерваторите ще се погрижат и ще я оправят.

Р. П.: А кога очаквате да влезете наистина реално на терен и да започнете дейност след тази активност, която започва да кипи там?

Е. К.: След като огради теренът, за да не влизат хората и веднага влизаме ние. Влизат консерваторите, консервацията ще се извършва под ръководството на доц. Елена Кантарева, тя има опит с малката базилика и предполагам и тук ще бъде същото.

Р. П.: А след като се разкрие този пласт както казахте покрит с пясъчна възглавница и полиетилен, как ще бъде съхраняван докато траят проучвателните дейности?

Е. К.: Докато траят проучвателните дейности теренът ще бъде обграден, затова трябва да бъде ограден теренът, да няма достъп на външни лица вътре и трябва да има и охрана. Това са двете условия, които ние сме поставили и пред общината, и пред фондацията, за да започнат същинските работи.

Още за работата на археолигическия обект чуйте в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Местната власт на Пловдив на официална визита при дядо Николай

Пловдивският митрополит Николай покани и прие кмета на Пловдив г-н Костадин Димитров, ръководството на Общинския съвет,  председателите на политическите групи в местния парламент и съветници.  Целта на срещата е била да обединят усилията си за добруването на Божия народ, се казва в официално съобщение от митрополията. Владиката е благодарил..

публикувано на 28.01.25 в 15:42

Два дни грипна ваканция за учениците от 5 пловдивски общини

Учениците от общините Карлово, „Марица“ и Стамболийски също ще имат грипна ваканция на 6 и 7 февруари. Допълнителните 2 дни са обявени със заповеди на кметовете Емил Кабаиванов, Димитър Иванов и Петър Неделев. По-рано днес и кметът на община Хисаря Ива Вълчева също обяви 6 и 7 февруари за неучебни.  Така към момента учениците от 5 общини в..

публикувано на 28.01.25 в 14:49

Искат арест за собствениците на наркооранжерията край Ивайло

Районната прокуратура в Пазарджик внесе искане за арест за двамата притежатели на нарколабораторията до село Ивайло, която бе разбита преди ден. Срещу тях са повдигнати обвиненияза незаконно отглеждане на марихуана. Задържаните са 30 годишен мъж от Пазарджик и 27 годишният му съучастникот село Мирянци. Те са обвинени, че в частен имот в местността..

публикувано на 28.01.25 в 14:00

Двудневна грипна ваканция и за учениците в общините "Марица" и Хисаря

Община Хисаря също обяви 2-дневна грипна ваканция на 6 и 7 февруари. Двата дни са неучебни за всички училища на територията на общината, със заповед на кмета Ива Вълчева.  31 % стигна заболеваемостта сред учениците в община Хисаря, като болните вече са 219 от общо 706 ученици, сочат данните на общинската администрация.  Малко по-късно кметът на..

публикувано на 28.01.25 в 13:35

В Пловдив арестуваха много пиян румънски тираджия

Румънски шофьор на товарен камион е задържан за употреба на алкохол. 25- годишният мъж е спрян за проверка на улица „Карловска“, като още в началото на полицаите им направило впечатление неадекватното му поведение. Последвалият тест с дрегер отчел над 2,8 промила алкохол. Румънецът е дал кръвна проба за химически анализ. Срещу него е започнато..

публикувано на 28.01.25 в 12:21