Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва работа по консервация на мозайките в Епископската базилика

| обновено на 09.04.15 в 14:39

Разкриването на всичко, което можем да видим, да зарадва очите ни и наистина да ни вдъхнови с познания за историята, наистина да ни направи по-просветени и Пловдив да стане още по-привлекателен като град за туристи – всичко това са очаквания, свързани с разкриването на Епископската базилика – един от големите проекти, които се очаква през тази година реално да стартират. 

Това любопитство към днешна дата се засили от разчистването на дърветата около базиликата – под Католическата църква- поводът да се чуем с археолога и ръководител на обекта „Голямата базилика” Елена Кесякова.

Кога започвате работа, с какво?

Елена Кесякова: Вие правилно сте забелязали, че започват действия около епископската базилика. Още миналата година при откриването на т. н. малка базилика на бул. „Мария Луиза”, която е реставрирана и експонирана благодарение на фондация „Америка за България”, още тогава програмният директор на фондацията г-н Ленков съобщи, че са осигурени средства за консервация и реставрация и на епископската базилика, така че започва работа по консервацията и реставрацията на обекта. Разбира се, преди да започне същинската работа е необходимо да се извършат някои подготвителни мероприятия, които включват освобождаване на терена от поникнали дървета, след което ще се огради терена, в който ще се работи.

Р. П.: С нова ограда, тя на някои места е пропаднала, даже всички, които са съпричастни емоционално към темата, питат наистина какво се запазва, в каква степен съхраняваме това безценно богатство, което има Пловдив и което все още чакаме в пълния си блясък да бъде видяно.

Е. К.: Да, имайте предвид, че епископската базилика е разкрита още през 1984 – 1985 г., почти 30 г. този паметник стои и не са извършени някакви консервационни дейности, за да се минимализират щетите от климатичните промени паметникът бе покрит с един слой полиетилен и пясъчна възглавница.  Сега е необходимо да се разчисти, да се разчисти и самата мозайка хубаво, след което ще започнат и самите реставрационни работи. В какво състояние ще я намерим...

Р. П.: Именно това щях да ви попитам – треперите ли какво ще се окаже под този пясъчен слой и полиетилена?

Е. К.: Да, това е вярно, че треперим. Дано да е запазена и щетите да са много малки. Но имайте предвид това, ако вие сте видели, че има дупки, че има издигнати неща – това нещо е следствие може би на факта, че епископската базилика е строена върху друг римски градеж и отдолу има и зидове, поради което цялата площ на мозаечните нива не са запазени на едно ниво, а има голямо пропадане. Така че дано мозайката да бъде запазена и минимални да бъдат щетите. Няма начин да нямаме разрушаване на мозайката, няма начин, но тя би могла да се възстанови като е на място като частите са там и консерваторите ще се погрижат и ще я оправят.

Р. П.: А кога очаквате да влезете наистина реално на терен и да започнете дейност след тази активност, която започва да кипи там?

Е. К.: След като огради теренът, за да не влизат хората и веднага влизаме ние. Влизат консерваторите, консервацията ще се извършва под ръководството на доц. Елена Кантарева, тя има опит с малката базилика и предполагам и тук ще бъде същото.

Р. П.: А след като се разкрие този пласт както казахте покрит с пясъчна възглавница и полиетилен, как ще бъде съхраняван докато траят проучвателните дейности?

Е. К.: Докато траят проучвателните дейности теренът ще бъде обграден, затова трябва да бъде ограден теренът, да няма достъп на външни лица вътре и трябва да има и охрана. Това са двете условия, които ние сме поставили и пред общината, и пред фондацията, за да започнат същинските работи.

Още за работата на археолигическия обект чуйте в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Панагюрище ще чества 75 години от откриването на златното съкровище

Община Панагюрище подготвя специална програма, посветена на 75-ата година от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град. Честванията ще се проведат от 2 до 8 декември под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи пред БТА кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.  Програмата започва с Дионисиеви празници - фестивал..

публикувано на 11.08.24 в 15:59

Жълт код за горещо време

Жълт код за опасно високи температури е в сила за утре за Северна, Централна и Южна България. Предупреждението е в сила за 18 области на страната. Там се очаква температурите да са между 32 и 37 градуса. 

обновено на 11.08.24 в 08:11

Леки промени в цените на основните храни

Минимална промяна в цените на основните хранителни стоки, плодовете и зеленчуците на борсите у нас през седмицата спрямо предходната, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Индексът на тържищните цени, който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, за трета поредна..

публикувано на 11.08.24 в 08:09

Пуснаха водата на Велинград

В късния следобед а варията по довеждащия водопровод " Лепеница" във Велинград бе отстранена.  Жители на Велинград са на сухо заради авария на водопровод От общината посочиха, че водоподаването към Пречиствателната станция постепенно се възстановява.  Поетапно се нормализира и подаването на вода към абонатите. Повече от 24 часа голяма..

публикувано на 10.08.24 в 16:47

Жители на Велинград са на сухо заради авария на водопровод

Втори ден жители на Велинград са без вода заради авария на главния довеждащ водопровод „Лепеница“ към Пречиствателната станция на града. Аварията е станала в тежък пресечен терен на 150 метра в гората. Заради спецификата на терена изкопните работи се извършват изцяло на ръка, както и пренасянето на тръби и уреди.  Правим всичко възможно да..

публикувано на 10.08.24 в 13:01