Ощетява ли новата методика за финансиране на лечебните заведения болниците и пациентите и ще доведе ли тя до ограничаване на достъпа им до по-качествени здравни услуги?
Месец след като новата методика влезе в сила и според която лечебните заведения трябва да получат 95% от изработеното през 2014 г, става все по-безпощадно ясно, че лимитите в болниците поставят системата в несигурност и че агресивната политика за намаляване на разходите нарушава и доста права, като напр. правото на свободен избор на пациента къде да се лекува. По темата разговаряме с д-р Кирил Еленски – заместник-председател на БЛС.
Р.П. Кажете, д-р Еленски, какви са аргументите са тревогата ви – тема и на предстоящата пресконференция.
Д-р Еленски: Ако сега има много голям шум около болничната методика, ние от дълги години имаме проблеми с прословутите лимите за направленията в доболничната помощ, за което многократно сме говорили. Сега обаче вече по подобен начин се въвежда и ограничителна методика за болниците, което води до голямо напрежение. Очакването, че е възможно медицинските услуги да бъдат събрани в предварително определена сума, което е бюджетът на НЗОК, само по себе си не е реалистично, защото става дума за дейност, която много трудно може да бъде прогнозирана и регулирана. Това е от една страна. От друга: разпределението на точни суми за определени болници създава друг парадокс, който трудно може да бъде обяснен. Болниците от една страна, за да се развиват, трябва да търсят нарастване на дейността си, защото това е нормалната икономическа логика, а от друга – на всяка болница се определя таван, в който тя трябва да се побере. Не става обаче въпрос за разходите, а на болниците се ограничават възможностите за приход. Той се ограничава, като неизбежно болницата ще трябва да започне ограничаване приема на пациенти. Повече чуйте от файла тук:
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..