Пловдив посрещна шестимата велосипедисти - французи, които обикалят света в подкрепа на болните от МС/Множествена склероза/. Пътешесвениците са приятели от детинство и са придружавани от 53-годишния баща на един от тях. Той е с 90% инвалидност, тъй като е болен от МС и пътува на инвалидна количка.
Целта им е да вдъхнат кураж на болните от тази тежка болест и да покажат, че въпреки тежките поражения, които тя нанася на организма, те биха могли да живеят пълноценно.
Пътешествието им е към края си, а в България те пристигат от Турция. Колоездачите са потеглили на от град Лил на 22 юли 2014. Преминали са през Финдландия, след това със самолет до Канада и отново с велосипедите си до Ню Йорк. За близо година пътешествениците са пропътували над 18 хиляди километра на колела, преминали са през територията на 23 държави от Южна Америка, Южна Африка, Австралия до Япония и Китай.
Преди седмица са пристигнали в Турция, днес и утре са в България, а през Сърбия утре ще продължават за Франция. Околосветската обиколка трябва да приключи на 12 юли 2015 година във Франция, разказа Ребека Арменова от френската асоциация „Одисея на надеждата", която е инициатор на пътешествието.
Момчета – Тома, Николай, Бенуа и Йоен,са на възраст между 24 и 30 години, а Жерар- бащата на едно от момчетата се бори с болестта повече от 20 години. Той пътува на инвалидна количка, специално пригодена на легнало колело, като през цялото време останалите го теглят на смени. Според Ребека, която не е виджала своите приятели цели 8 месеца, Жерар се чувства много добре.
Цитат от Марк Твен вдъхновява младежите- „Те не знаеха, че не е възможно и ....го направиха” – това става и мото на пътешествието. Самият Жерар споделя, че пътуването за него е една сбъдната мечта, а самата болест вече не е проблем.
Останалите участници също са доволни от пътешествието.
Момчета разказват, че във всяка една страна са посрещнати радушно. Запознали са се с много и различни хора, срещнали са се и със страдащи от Множествена склероза, споделили са проблемите си и в крайна сметка са постигнали поставената си цел – да разкажат за болестта и да вдъхнат кураж на болните и техните семейства.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..