Атина отказва на кредиторите да намали пенсии и заплати, а без финансова помощ при най-оптимистични прогнози ще фалира до юни.
В същото време министри от правителството на Ципрас опровергаха тиражирана в медиите информация, че Атина е поискала отлагане на плащането към Международния валутен фонд. Опозицията притиска правителството да приеме мерките на кредиторите и да подпише споразумението, независимо от политическата цена за СИРИЗА.
Как отеква трудният разговор на Гърция с кредиторите й в самата страна и защо Гърция не желае повече финансов натиск? Отговор търсим в разговор с кореспондента на БНР в Атина Катя Пеева. Чуйте го в звуковия файл.
Непостигането на споразумение между Гърция и кредиторите й ще пагубно и за двете страни. За Гърция това ще е пълна катастрофа, а самите кредиторите няма да получат парите си. Затова решение се търси и гръцкото правителство е оптимистично, че до споразумение ще се стигне още този месец.
Играта е политическа, а гърците са уморени от реформи, те не желаят икономическите мерките да се прилагат така бързо - за няколко месеца. Затова гласуваха и за СИРИЗА.Те не искат да намаляват пенсии и заплати, защото няма накъде повече. Всеки грък плаща 43.8% от приходите за данъци, а близо 2 милиона гърци са безработни и те не могат да плащат данъци. Хората желаят работеща икономика, за да си плащат сметките, това искат гърците.
Гърция няма да бъде изключена от Еврозоната, нито сама ще я напусне. Това е просто борба между две политически платформи в Европа. Да не забравяме, че Гърция не е страна от Третия свят.
Затова започна и това отстъпление от новото правителство на Гърция, но и Европа няма да позволи катаклизми в Гърция. Логиката е да се постигне споразумение с отстъпки и от двете страни.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..