Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите да се борят и да останат в прекрасната си родина

Най-актуалното цвете днес е незабравката. Незабравката, защото  на 24.04.2015 г.  се отбелязват 100 години от  арменския геноцид, а цветето е символът на тази годишнина. 

На всички езици името незабравка означава едно нещо – да не се забравя. Петте венчелистчета символизират петте континента, на които са се пръснали арменците. Лилавият цвят е цветът на духовните одежди и сочи връзката им с арменската църква. Жълтият цвят пък е  символ на живота на арменския народ в бъдеще. Черният напомня за кървавия ужас на клането от преди век. За арменският геноцид –  като призната национална болка от света или като рана, която не зараства, защото не може да бъде опростена 100 години по-късно. За За  вината и прошката като исторически, статистически, политически или морален казус  - преди мирното шествие на арменската общност в Пловдив  ще разговаряме с председателя на арменското църковно настоятелство „Сурп Кеворк”  Бердж Даникян.

Започнахме със символа на събитието, но какъв ден е за Вас 24 април?

Бердж Даникян: Всяка година на 24 април арменският народ отбелязва началото на зверското избиване на милион и половина деца, жени, мъже, старци. Тази година е малко по-специална, защото се навършват 100 години от това начало на геноцида, извършен от турската държава над арменското население, живеещо на територията на днешна Турция. Всеки ден от един месец насам отбелязваме със събитие, свързано с културата на Армения, културата в диаспората.

Р.П.  Радио Пловдив също взе участие в този контакт с историята, заради събитията от преди 100 години.  Кажете обаче какво се промени в преосмислянето на събитият? Представени ли са в онази светлина, която им се полага?

Б.Даникян: Все повече държави признават този акт, извършен от турската държава. Все още Турция отказва да го признае. За да бъде простено обаче, те първо трябва да признаят престъплението на предците си. Ние всяка година на тази дата в стотици градове в цялата страна, всички арменски общности излизаме на мирни шествия, с които искаме да напомним за това, което се е случило.

Р.П. Пловдив беше първият град в България в далечната 2008 сред останалите още 17, които признаха арменския геноцид, след като държавата още официално не е направила това. Сега добавяме и реакцията на други държави....

Б.Даникян: Мога да дам за пример Австрия вчера, която с декларация призна геноцида. Днес се очаква това да направи Германия. Всеки  ден някоя държава през този месец признава факта на този геноцид, който Турция отрича, че е геноцид.

Р.П. НС се очаква днес да гласува декларация.....

Б.Даникян: Мисля, че влиянието на турската държава все още е много сериозно в политиката на България и това няма да се случи. Но това е мое лично мнение, не го налагам...

Р.П. Представителност на арменската общност виждаме във Ваше лице, за да можете да си позволите този коментар, който вероятно не е без основание.  Още повече, че в подобен ракурс излизат днес и някои национални всекидневници.....

Б.Даникян: Пред Парламента с инициатива излязоха и 100 български интелектуалци. Изненадан съм от поведението на нашия Парламент, но сигурно имат своите съображения.

Р.П. Политиците са представителна част на група от хората. Но политиците и хората са нещо различно...

Б.Даникян: Официалното мнение на народа е представяно от политиците в крайна сметка. .....

Повече чуйте тук:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00