Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма териториална опасност за България. Целта е друга.

Въоръжените сили на Българската армия са в центъра на Консултативния съвет по национална сигурност при президента на 27 април. Темата е"Развитие на въоръжените сили в контекста на актуалната среда за сигурност", но представлява интерес какво съдържа и как ще се коментира и  доклада от военния министър Ненчев, който е за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2014 г.И от тук отправката и за перспективите и за препоръките и за парите, които се искат в разговор с проф. Димитър Йончев – експерт по национална сигурност.

Дали сте имали възможност да се запознаете с този доклад, който е подготвен от министър Ненчев, тъй като  в този доклад боеспособността на Българската армия пада на критичния минимум и това е признато в доклада, поне казаното беше от председателя на парламентарната група генерал Михов?

Димитър Йончев: Ще видим как ще завърши този Консултативен съвет, но тук интересното не е състоянието на Българската армия, колкото онова, което се заключава в загадъчните думи „в светлината на актуалната среда на сигурност”, защото актуалното състояние на средата на сигурност всъщност е едно все по-засилено противопоставяне на Запада срещу Русия и специално на Съединените щати, в което има много дрънкане на оръжие, демонстрация на сила, натиск, в общи линии недоброжелателни отношения, които напомнят за едни отминали времена. 

И макар, че на мен ми се струва, че не се готвим за война, готвим се за такъв политически натиск, в който и ние участваме и това разбива всъщност тъканта на Стария континент, защото бъдещето на Европа не е в конфликта с Русия, а в сътрудничество с всички страни. Разбирам, че целта е по-скоро да се махне Путин и да се получи една по-послушна Русия, за да се контролират нейните отношения със Запада, тъй като тя сега не влиза в схемите на Щатите. 

Тъй че дееспособността на нашата армия въобще не се е променила от последните 20 г. откакто ние системно я намаляваме, но тя не ни е необходима Бог знае за какво – ние нямаме териториална опасност някаква за нашата цялост – стоим в рамките на НАТО, участваме в мисии, сега в момента благоразположени сме към политиката на Щатите – правим каквото те пожелаят, тук ни посещават специалисти, сменяме шефове на служби, в общи линии показваме едно пълно съгласие с тяхната политика в Източна Европа и не бих казал, че това е трагедия или е нещо, което би трябвало да ни отчайва, просто ние сме си такива – ние не сме чехи, не сме унгарци, ние сме българи – това сме ние в момента и така правим.

 Аз не вярвам, че в състава на Консултативния съвет някой ще разсъждава по тоя начин, както аз ви казвам в момента. Там ще се приказват така закръглени приказки, ще се говори колко е важно, колко е нужно, как трябва да се отделят пари, каква сериозна е отговорността и как нищо не е срещу никого насочено и т. н. и в тая беднотия ще трябва да отделяме пари и за тая политика.

Р. П.: Малко по-конкретен можете ли да бъдете – как може да се осъществи това, какво трябва да се прокара на този Консултативен съвет?

Д. Й.: Ами да се похарчат нови пари, но Консултативният съвет е такъв орган, който няма никакви права – той не може да премести един лев от единия край на масата на другия, както и президентът – това е представителна власт – този съвет му е даден, за да може да следи състоянието и да води един разговор за сигурността с обществеността. 

Фактически, ако трябва да гледаме конституционната задача на този съвет е да успокои обществото, че сега ще се похарчат пари и ще се повиши боеспособността на армията, реално да успокои съюзниците, че ние участваме заедно с тях, правим всичко, което те искат от нас така, че би трябвало да имаме коректно отношение – ние сме добри членове на НАТО. Макар че това не са решения на НАТО, за които говоря, това е по-скоро политика на Съединените щати, в НАТО нещата се вземат консенсусно, там далеч не всички са един акъл. 

Така че в момента Консултативния съвет може да разговаря с вземащите решения, да ги движи в направление похарчете определени пари – трябва да закупим такава и такава техника и те най-вероятно ще се съгласят, не е решението на съвета, което определя похарчването на парите. Там е мястото, където се меси така да се каже проблемното тесто, създава се образът на ситуацията, на заплахата, на реалните действия, на очакваните резултати, това е мястото, където се обговаря политиката, но не се прави.

Цялото интервю с проф. Димитър Йончев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15