Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никой не вярва, че с труд могат да се изкарат пари - това е деформация

Михаил Вешим

Празничното усещане крие една опасност – емоциите от преживяното през годините да подменят истинската атмосфера с тази, на спомена и на  очакването. А първи май е една от датите, натоварени с експлозията на площадните преживявания от миналото, които веднъж осъзнати, трудно се забравят и все още трябва да подлежат на анализ. Михаил Вешим – главен редактор на в. „Стършел” с покана за разговор по темата за  необходимостта да забележим нашето личностно и национално отражение в празничния феномен:  

Радио Пловдив: Българското трудолюбие като тема, над която се упражняват хумористите – нещата май изглеждат  по-различни от прословутото усещане, че българите сме трудолюбив народ?

Михаил Вешим: Към това, с което вие започнахте – ентусиазма от миналото и това, че на първи май се правеха едни манифестации, в които хората маршируваха  и пееха „Да живей труда!”. Всичко това ми се струва изкуствено, абсолятно фалшиво. Имам една нова книга с разкази, която се казва „Текила на разсъмване.” В един разказ там  обяснявам как като млад журналист във вестник „Стършел” ме бяха изпратили три месеца на бригада в строителството. Имаше тогава, кой знае защо, един почин – хирурзи да бъдат  изпращани на бригада в селското стопанство, журналисти – в строителството, инженери да копаят картофи и т.н. Изпратиха ме да работя в ИПК „Родина” – тази печатница, вие я знаетев София на Окръжна болница, имаше един административен корпус, който така си и стоя 25 години и не го завършиха, сега ще го разрушават.  Там дъм работил три месеца – безсмислено наливах бетон в основите на социализма.  Какво се случи там? Сред нас имаше един адвентист. В нашата бригада.  Аз тогава не знаех какво е „адвентист”. Изпратиха ни една събота на ленински съботник. Този адвентист каза „аз няма да дойда, защото не работя в събота, за мене тя е свещен ден”.  „Как така, няма да дойдеш – това е ленински съботник. Не вярваш ли в Ленин”? „Не вярвам в Ленин, вярвам единствено в Господ” ! Шефовете се шашнаха, като го чуха тоя. Тогава му казвам „Вземи си там болничен, все едно че си болен”. Той казва „Аз не мога да лъжа”. И не дойде на работа и те го уволниха.

Р.П.  Достойна за уважение постъпка.

М.Вешим: Човекът тогава значи не правеше компромиси. А всички ние правихме къде по-малки, къде по-големи. Аз тогава не можех ли да кажа нещо, да възразя на цялата тази работа, да кажа, че е безсмислено, ама не ми стискаше. Точно бях започнал работа и те щяха да ме уволнят. Ето, такова беше онова време.

Р.П.  Кажете сега какво е положението. Променена ли е ситуацията? Променено  ли е отношението към труда,работата,  защото има разлика между тези две понятия. И ако продължим да търсим връзката асоциативно между „...работа си търся, за да се наям”, както се пееше в една обичана песен, съответно „трудът краси човека” или „за лудо работи, за лудо не стой”?

М.Вешим....... А, ние имаме много поговорки за и против труда. Това го има и в „Английския съсед”, където се опитах да направя някакъв такъв хумор. Англичанинът питабългарските селяни  „вие защо не работите?”, а те казват: „от работа не се става богат, а – гърбат” и „работата не е заек, за да избяга”......

Повече чуйте от интервюто тук: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21