Темата, по която ще говорим, директно щипе е по джоба на всеки, защото ще си говорим за цени на електроенергия, отопление и топла вода.
Разговаряме с Валентин Терзийски – заместник-председател на браншовата камара на енергетиците към Стопанската камара, бивш председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.
Само да припомня на нашите слушатели – в четвъртък бяха внесени тези предложения на енергийните дружества в Комисията за енергийно и водно регулиране и тъй като сме в този регион, едно от най-големите увеличения, поискани е от страна на EVN – те искат с около 8 % скок на цената на нощната енергия, за електричество става дума и много драстично, даже най-драстичното, 30-процентно увеличение на цената на топлата вода и парното от 1 юли. Вчера в опит да потърся коментар и да поканя представители на EVN опрях в техния отказ да го направят в момента с аргумента, че аргументите им са представени пред комисията и не е много уместно сега да бъдат коментирани, общо взето, за да се правят инвестиции, да се гарантират работите на системите и т. н., неща, които сме чували, да не са на загуба, нещо, в което редовият потребител, няма какво да си кривим душата, се съмнява, че въобще някое от тези дружества излизат на загуба. Тъй или иначе какво смятате вие за тези поискани големи увеличения в цените?
Валентин Терзийски: Първо, по нормативна уредба всички енергийни дружества са длъжни в срок до 30 март да представят и да публикуват в средствата за масова информация предложенията си за цени за нов регулаторен период, започващ от 1 юли на настоящата година до 20 юни на следващата, а пък регулаторът е длъжен в рамките на един месец след това да публикува тези искания, затова е и съвпадението с 30 април на публикуване на исканията от енергийните дружества съвпада с направения от вас анонс. Може да се приеме и този вариант, който вие го анонсирахте с оглед на това, че все пак това е едно голямо перо от бюджета на всяко едно семейство и заслужава наистина изрично внимание и винаги има така да се каже леко съмнение относно обективността на представените факти и обстоятелства поискани.
Р. П.: А как преценявате размерите?
В.Т.: Ако оставим настрана тези административни процедури, става въпрос за следното – исканията, които са подадени от топлофикационните дружества са направени през месец март при инструкция за използване на цена на природния газ в размер на 603 лв за хиляда кубически метра, т. е. това е цената, която беше валидна до 30 март. Знаете, че сега има намаление с около 13 на сто. Това естествено ще бъде отразено в калкулациите, които ще направи енергийния регулатор. Независимо от това обаче има обективни обстоятелства, които трябва да бъдат взети предвид и те касаят най-вече разходите за акцизи, примерно за Топлофикация – Пловдив годишен размер на акциза, който се начислява върху количеството природен газ за производство на топлинна и електрическа енергия е в размер на 2 милиона лева.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..