Днес в деня на светите равноапостоли Кирил и Методий, Пловдивска духовна семинария и Православна духовна академия отбелязват своя патронен празник. На тази дата Семинарията чества 25 години от своето възстановяване. Навършват се и 100 години от установяването й в Пловдив.
Тържествата започват в 9 ч. с Божествена Света литургия в храма на Семинарията. От 18 часа е празничният концерт, който ще се състои в Епархийски салон при двора на църквата “Св. Петка” в гр. Пловдив.
Честит празник на ректора на семинарията Димитър Мирчев. Пожелаваме ви наистина успехи да съпътстват всеки един ден от преподавателската ви дейност в академията и семинарията. Нека да започнем с отбелязването на събитието само по себе си – с какво е значимо то?
Димитър Мирчев: Това е един много важен момент за нас всяка година понеже на днешния ден отбелязваме патронния празник на светите братя Кирил и Методий, които от една година вече са патрони на новооснованата православна духовна академия в гр. Пловдив. Те като просветители на славянския народ са един пример за нас в нашето просветно дуло тук зад стените на Пловдивската духовна семинария.
Р. П.: Едно знаково място – да кажем, че тази година стават 25 г. от възстановяването на семинарията и се навършват 100 г. от установяването й в Пловдив. Припомнете малко от историята, г-н Мирчев.
Д. М.: Това е точно така, защото Пловдивската духовна семинария се счита за наследник на Цариградската духовна семинария и именно през далечната 1915 г. тя се прехвърля от Цариград именно в гр. Пловдив и се установява тук, където отваря врати за новата учебна година. Години наред до атеистичния режим, когато двете семинарии – Пловдивска и Софийска И така го, биват преместени в гара Черепиш и спират да съществуват в Пловдив и в гр. София до 1990 г., когато отново Пловдивската и Софийската духовна семинария отвратя врати да приемат своите възпитаници.
Р. П.: Стигнахме и до тях, до възпитаниците на семинарията. Какъв през годините е интересът? Самият вие, доколкото знам, сте възпитаник на семинарията.
Д. М.: Да, така е. Аз съм от първия випуск на семинарията – именно от 1990 г. Интересът към семинарията е голям, в някои моменти обаче предвид на случващото се у нас в съвременното ни общество е намалявал, но слава Богу всяка година досега ние сме сформирали клас, който успешно е завършвал своето обучение. Предвид на съвременните тенденции за стремеж към изучаване на различни информационни технологии, езици и т. н., в своето желание родителите да дадат най-доброто образование на своите деца избират някой път езикови гимназии и т. н., други математически гимназии пред духовното образование, но аз винаги съм казвал, когато става въпрос за семинарията, че ние освен това основно образование тук даваме и много голямо възпитание на децата, на което напоследък като че ли не му се обръща особено внимание, но то е изключително важно, защото виждаме за каква агресия става въпрос сред подрастващото поколение.
Пловдивската духовна семинария “Св. св. Кирил и Методий” е едно от най-старите средни училища в България. Началото му е в далечната 1878 г., когато по настояване на Екзарх Йосиф в град Прилеп е основано свещеническо школо. През 1883 г. то е преместено в Одрин, а девет години по-късно вече е в Цариград, преобразувано в четирикласно училище и става известно като Цариградска духовна семинария. По-късно духовната семинария е прехвърлена в България, а през 1915 г. се установява в Пловдив. През 50-те години на ХХ в. Пловдивската духовна семинария, заедно със Софийската са слети и прехвърлени в Черепиш. През 1990 г. учебният процес в Пловдив е възстановен.
Пловдивската духовна семинария “Св. св. Кирил и Методий” е средно общообразователно духовно училище с прием след VІІ клас и петгодишен курс на обучение. В семинарията средно годишно се обучават 100 ученици на възраст от 14 до 19 години. Абитуриентите получават диплома за средно богословско образование. Тя е призната от Министерството на образованието и науката и с нея може да се кандидатства както в духовни, така и в светски университети в страната и чужбина. Учениците живеят на пълен пансион като стипендианти на Св. Синод. www.seminaria.org
За Православна духовна академия “Св. св. Кирил и Методий”
Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий” е висше богословско училище под ръководството на Св. Синод на Българската православна църква. Тя е продължител на традицията на Духовната академия от 1950-1991 г.
Академията подготвя свещенослужители, църковнослужители, учители за българските духовни училища и др. Завършилите академията могат да се реализират в областта на християнската просвета, духовната култура и църковната администрация. www.duhovna-akademia.org
Празникът се осъществява с медийната подкрепа на БНР-Пловдив.
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..