„„Паметникът на Христо Ботев в Калофер стои стабилно и е непоклатим. По него няма увреждания” заяви министърът на културата Вежди Рашдов, който днес лично отиде в Калофер, за да огледа причинените от свлачището разрушения. Рашидов е ученик на автора на паметника Димитър Даскалов .Но при активиране на свлачището, може да се наложи паметникът на Христо Ботев в Калофер да се демонтира и премести, за да бъде спасен. Засега такъв вариант не се обсъжда. ” - заяви министърът на културата.
Министърът на културата участва преди в дискусия за възможностите за развитие на културно-историческия туризъм в община Карлово, възможностите за проучвания на археологически обекти в региона и превръщането им в туристически дестинации.
Министър Рашидов постави въпроса, защо след като имаме богато културно-историческо наследство, „държава върху четири култури”, туризмът у нас не тръгва?
Какво трябва да се направи ? Защо ги няма туристите? Защо знаят за Гарибалди, а не за Левски? Гробът на Леонардо да Винчи се посещава от 12 милиона туристи годишно, а музеят в Карлово и другите ни музеи с хиляди артефакти не са живи? Имаме талантливи хора, но никой не ги познава. Имаме прекрасни музеи, но те стоят празни, а българската изложба в Лувъра се посещава от 30 000 души на ден”.
Вежди Рашидов определи тракийските гробници като по-уникални от египетските пирамиди. Той припомни, че от 25 години нямаме нито един завършен археологически обект. И призова да се върне възрожденския дух на карловци, а държавата да продължи да работи за развитието на национална стратегия за културен туризъм.
Заместник- министърът на туризма Надя Маринова представи туристически маршрути с няколко лъча, в които влиза и Карлово, които предстои да се промотират, като подчерта, че в тях основата е местната власт. През 2020 година, културният туризъм ще бъде основен за света.
За 2014г. в световен план 60 % от туристите са предпочели културния турзиъм, за Европа са 27 %, а за България – 14 %. Тази година 30 000 туристи от Слънчев бряг ще посетят Белинташ. „Независимо от националните стратегии, трябва да се започне от местно ниво. Всички европейски фондове са насочени регионално” - заяви Милена Крумова директор на дирекция от Министерския съвет, която даде информация и за условията за реализиране на проекти за опазване на културно-историческото наследство по Оперативна програма "Региони в растеж".
В дискусията участваха представители на общинската администрация, актьорът Христо Мутафчиев, който е карловец, скулпторът Димитър Рашков и група граждани. Организатор на дискусията е клуб „Агора” със съдействието на депутата Методи Андреев.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..