Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колегите да не бързат със стачните действия, а да кажат мнението си за законопроекта

Проектозаконът за лечебните заведения предстои да бъде обсъждан в Народното събрание.

Още преди това да се случи обаче предстоящите нормативни изменения предизвикаха бурни реакции сред лекарското съсловие. Вчера лекарите от Онкодиспансера в Пловдив дори започнаха символичен протест срещу проектозакона в частта му за сливане на диспансерите с големите болници. Д-р  Даниела Дариткова коментира темата в интервю за Радио Пловдив:

Р.П.: Д-р Дариткова, доколко са основателни притесненията на лекарите от диспансерите, че при евентуалното им сливане с болниците те ще бъдат ликвидирани?

Даниела Дариткова: Аз искам да успокоя всички работещи в центровете за психично здраве, центровете за онко лечение, защото това са сегашните наименования на комплексните онкологични центрове – на бившите  диспансери, както и на центровете за кожно-венерически заболявания. Проектът за промяна в Закона за лечебните заведения в момента е на обществено обсъждане – на интернет страницата е качен на Министерството на здравеопазването. Нормативната процедура предвижда след като се чуят всички становища той да премине съгласувателна процедура във всичките останали министерства и да бъде предложен окончателният вариант от Министерския съвет на Народното събрание. И чак тогава е редът на Комисията по здравеопазване след като този закон е постъпил в Народното събрание. Смятам, че етапът е достатъчно ранен, има време да се чуят всички мнения, те трябва да бъдат изложени коректно, обективно в писмена форма от министерството и затова аз наистина апелирам колегите да изкажат своите мнения в писмен вид към министерството, в никакъв случай да не бързат със стачни действия, защото това не е в интерес на тяхната работа, не е в интерес на пациентите им.

Р. П.: Да кажем все пак, че лекарите се притесняват, че ще останат без работа или че това ще се отрази върху възнаграждението им. Отделно пък болните, според медиците, могат да останат без специализирано лечение каквото имат в момента в диспансерите. Това така ли е?

Д. Д.: Аз пак повтарям, че е много ранен етапът на процедурата по промяна на закона. Всички евентуални притеснения могат да се коментират  след като законопроекта излезе от Министерския съвет. На този етап той е на обществено обсъждане и е нормално да се чуе гласа на обществото.

Смятам, че по-сериозни са аргументите, които касаят обслужването на пациентите, което е твърде различно в някои от тези центрове от болниците за активно лечение и тяхната дейност. Проблемите касаят и собствеността, защото в повечето от случаите, да кажем 100 % от случаите те са общинска собственост и приобщаването им към държавата има много законодателни проблеми, а от друга страна много голяма част от онко центровете са оборудвани по европейски програми и там има изискване за запазване на собствеността в продължение на 5 г. Всички тези съображения смятам, че ще бъдат взети предвид. По-важното е, когато се прави една реформа наистина обективно да се прецени необходимостта от определени структури, да се преценят потребностите на пациентите в дадените региони и тогава да се пристъпи към една обща, поголовна административна мярка за приобщаване на определени центрове и окрупняване на структури, а по-скоро подходът да е индивидуален в интерес на пациентите. Още чуйте от интервюто на д-р Дариткова за програма „Точно днес”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12