На 16-ти срещу 17-ти май, Европeйската нощ на музеите, ОИ “Старинен Пловдив“ ще предложи на посетителите си разнородна и богата програма - музите на всички изкуства ще си дадат среща в Стария град и в Малката базилика.
Наред с новаторския прочит на Йовков и Дора Габе, авторката спира погледа си и върху някои незаслужено забравени имена, като Христо Силянов, Стилиян Чилингиров, Емануил Попдимитров, Димитър Подвързачов, Борис Шивачев, Асен Разцветников, Георги Томалевски, Иван Богданов. В третата част от книгата Катя Зографова насочва вниманието ни към „забранените” по времето на тоталитаризма писатели: Райко Алексиев, Змей Горянин, Чавдар Мутафов, Константин Константинов, Мирослав, Яна Язова.
В литературното четене участват възпитаници на ЕГ “Иван Вазов”, гр. Пловдив, които са доброволци към ALLIANCE FRANCAISE и на Френска езикова гимназия "Антоан дьо Сент-Екзюпери" гр. Пловдив
От 19 ч. на същата дата, пак в Балабановата къща ще бъде открита изложбата „КОНЕКЦИЯ 2“ - живопис, склуптура, графика и металопластика на единадесет художници от Р. Македония, завършили Националната художествена академия в София. Тази група от млади художници е обединена и сплотена с изложбата „Конекция 2“ през 2012 г. Изложбата ще гостува в Пловдив до 31-ми май.
Другата локация на събитията за нощта на музеите е Малката базилика. От 18 ч. на 16-ти май там ученици от НХГ ”Цанко Лавренов” ще открият изложбата „Античният дух на Пловдив“, в която ще представят свои мозаечни пана с мотиви, достъпни за съвременната публика.
В работилницата за мозайки любопитните посетители ще могат да се потопят в нелесния процес на реденето на малките камъчета и с малко повече въображение ще се пренесат във времето на античния Филипопол. По-късно, от 20 ч., вокална формация с диригент Станимира Манолова ще зарадва публиката с концерта „ВЕЧЕРНА СЕРЕНАДА“ от две части - „Преди залез“, и „След залез“, като символичният водораздел между двете части на концерта е залезът на слънцето в Пловдив в 20.30 ч.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..