Всички пловдивски музеи ще се включат в Нощта на музеите тази вечер.
Входът ще бъде свободен за всички желаещи да разгледат залите на Археологическия музей в Пловдив. Там е експонирана изложбата ”Античните съкровища на Брестовица”, където интерес представлява уникалният бронзов боен параден шлем на знатен тракиец на стойност близо 2 милиона евро. Етнографският музей ще е отворен от 18 до 24 часа. Там са експонирани две изложби - едната посветена на розите от Карловския музей, другата е за метеорологията. Работят и залите с постоянните изложби.
Регионален исторически музей – Пловдив ще работи с две от своите експозиции: „Съединение на България от 1885 г.” и „Българско Възраждане”. Обектите ще работят от 9:30 ч. сутринта до 1:00 ч. вечерта. Днес сградата на Областното събрания на Източна Румелия (пл. „Съединение” № 1) ще приюти Нощ на азиатското кино, а входът ще бъде свободен след 16:00 ч.
Къщата на Димитър Георгиади (ул. „Цанко Лавренов” № 1) ще представи музейна изложба, посветена на Найден Геров и демонстрации с хладно и огнестрелно оръжие на пловдивското дружество „Родолюбие”, а входът ще бъде свободен след 18:00 ч.
За Европeйската нощ на музеите, ОИ “Старинен Пловдив“ ще предложи на посетителите си разнородна и богата програма - музите на всички изкуства ще си дадат среща в Стария град и в Малката базилика. В Балабановата къща ще се състои премиера на книгата на Катя Зографова „Знаменити, Забравени, Забранени“. Авторката привлича читателите си с нестандартенпоглед към българската литература от ХХ век с акцент върху забранените по време на тоталитаризма писатели. Отново в Балабановата къща ще бъде открита изложбата „КОНЕКЦИЯ 2“ - живопис, склуптура, графика и металопластика на единадесет млади художници от Македония, завършили Националната художествена академия в София.
Другата локация на събитията за нощта на музеите е Малката базилика. Там довечера ученици от НХГ ”Цанко Лавренов” ще открият изложбата „Античният дух на Пловдив“, в която ще представят свои мозаечни пана. По-късновокална формация ще зарадва публиката с концерта „ВЕЧЕРНА СЕРЕНАДА”.
Първата археологическа смарт експозиция "В зората на цивилизацията" ще бъде представена в Историческия музей в Асеновград. Тя се състои от 20 табла, които показват откритията от раннонеолитния център край село Мулдава. В Нощта на музеите отворени за посетители ще бъдат Етнографската къща и старинното училище "Св. Георги".
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..