Всички пловдивски музеи ще се включат в Нощта на музеите тази вечер.
Входът ще бъде свободен за всички желаещи да разгледат залите на Археологическия музей в Пловдив. Там е експонирана изложбата ”Античните съкровища на Брестовица”, където интерес представлява уникалният бронзов боен параден шлем на знатен тракиец на стойност близо 2 милиона евро. Етнографският музей ще е отворен от 18 до 24 часа. Там са експонирани две изложби - едната посветена на розите от Карловския музей, другата е за метеорологията. Работят и залите с постоянните изложби.
Регионален исторически музей – Пловдив ще работи с две от своите експозиции: „Съединение на България от 1885 г.” и „Българско Възраждане”. Обектите ще работят от 9:30 ч. сутринта до 1:00 ч. вечерта. Днес сградата на Областното събрания на Източна Румелия (пл. „Съединение” № 1) ще приюти Нощ на азиатското кино, а входът ще бъде свободен след 16:00 ч.
Къщата на Димитър Георгиади (ул. „Цанко Лавренов” № 1) ще представи музейна изложба, посветена на Найден Геров и демонстрации с хладно и огнестрелно оръжие на пловдивското дружество „Родолюбие”, а входът ще бъде свободен след 18:00 ч.
За Европeйската нощ на музеите, ОИ “Старинен Пловдив“ ще предложи на посетителите си разнородна и богата програма - музите на всички изкуства ще си дадат среща в Стария град и в Малката базилика. В Балабановата къща ще се състои премиера на книгата на Катя Зографова „Знаменити, Забравени, Забранени“. Авторката привлича читателите си с нестандартенпоглед към българската литература от ХХ век с акцент върху забранените по време на тоталитаризма писатели. Отново в Балабановата къща ще бъде открита изложбата „КОНЕКЦИЯ 2“ - живопис, склуптура, графика и металопластика на единадесет млади художници от Македония, завършили Националната художествена академия в София.
Другата локация на събитията за нощта на музеите е Малката базилика. Там довечера ученици от НХГ ”Цанко Лавренов” ще открият изложбата „Античният дух на Пловдив“, в която ще представят свои мозаечни пана. По-късновокална формация ще зарадва публиката с концерта „ВЕЧЕРНА СЕРЕНАДА”.
Първата археологическа смарт експозиция "В зората на цивилизацията" ще бъде представена в Историческия музей в Асеновград. Тя се състои от 20 табла, които показват откритията от раннонеолитния център край село Мулдава. В Нощта на музеите отворени за посетители ще бъдат Етнографската къща и старинното училище "Св. Георги".
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..