Падат финансовите ограничения за болниците, заложени в новата методика за тяхното финансиране.
В края на миналата седмица Върховният административен съд отмени лимитите в здравеопазването.
По темата за програма "Точно днес" коментира д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването, който заедно със Сдружението на частните болници, внесе жалба в съда срещу новата методика за финансиране на болничните бюджети.
- Вярвам, че сте доволен от решението на съда?
Стойчо Кацаров: Доволен съм затова, че не би трябвало да има лимити и съдът го потвърждава, че това е неправилен подход. Но аз искам да направя някои корекции – това е методика за лимитиране, това представлява по същество и другата корекция, която е важно да се направи, болниците, ако отпаднат, тъй като тя още не е влязла в сила – решението на ВАС още не е влязло в сила, ако отпаднат лимитите окончателно, болниците ще получават не всичко, което са изразходвали, а ще получат заплащане за всичко, което са извършили като дейност по договор със здравната каса, това е коректното отразяване на фактите.
Р. П.: Така, такива са фактите. В този момент обаче една голяма отговорност поемат болниците. Готови ли са затова здравните заведения според вас?
С. К.: Според мен отговорността е такава каквато е била и досега. Аз я виждам в това – голямата отговорност е да спасиш човешки живот, да излекуваш болестта.
Р. П.: Говоря за това, че има вече коментари за опасност от злоупотреби. Как ще става контролът?
С. К.: Болниците извършват една дейност, която заради тази методика не беше заплащана. Видите ли, те работеха, а методиката казваше, че и да работят, и да не работят няма да им се плати, ще се плати определена сума. Това е изключително грешен подход т. е. резултатът от прилагането му продължително време ще срив на качеството. Така че аз на въпроса ви дали болниците могат да носят отговорност, смятам, че могат да носят и са го правили и досега, но отговорността им е за това да лекуват хора..............
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..