Мирослав Пенков изпоти пловдивските седмокласници, които се явиха днес на външно оценяване по български език и литература. Учениците трябваше да пишат преразказ от името на неутрален разказвач върху текст от сборника „На изток от Запада” на младия автор Мирослав Пенков.
Репортерска проверка на Радио Пловдив показа, че нито едни от явилите се на външното оценяване в ОУ „Алеко Константинов” седмокласници не е чувал за Мирослав Пенков. Всеки втори пък не си спомняше заглавието на творбата. От РИО в Пловдив съобщиха, че един седмокласник е хванат да преписва и работата му е анулирана.
5300 завършващи седми клас ученици от Пловдив и региона се явявиха днес на изпита за гимназиите. Учениците трябваше да направят преразказ на непознат текст и да решат теста с ограждане на отговорите и един въпрос с отворен отговор. Преразказът носи максимум 35 точки, а теста - до 65. Максималният брой точки от изпита е 100. Оценките излизат до 3 юни.
При преразказа на откъс от творбата "На Изток от Запада" от Мирослав Пенков седмокласниците трябва да са преразказвали вярно, точно и последователно, според съдържанието на художествения текст. Това обясни днес Красимира Александрова - експерт по български език и литература в Министерството на образованието и науката.
Според задачата седмокласниците трябваше да преразкажат подробно текста от името на неутрален разказвач.
Учениците трябва да са се съобразили с критериите за оценяване, които са оповестени на сайта на МОН и те не са
променяни от години, каза Красимира Александрова. Тя добави, че преразказът в максимална степен трябва да отговаря на осем критерия, като учениците трябва да се съобразили и с поставената им дидактическа задача. При написването на преразказа учениците не трябва да са употребявали микротекстове с коментарен или интерпретативен характер. Те трябва обаче да са се съобразили максимално с пунктуационната, граматичната, лексикалната и правописната норма, обясни Александрова.
Тя добави, че седмокласниците е трябвало да преобразуват пряката реч в непряка, да използват подходящо основно глаголно време и да съвместяват глаголните времена и наклонения. Не е маловажно и графичното оформяне на текста на преразказа, отбеляза експертът.Попитана дали при този разказ има непознати думи за
учениците или много подробности в сюжета, Александрова каза, че както всяка година, се подбират текстове за седми клас, които са едносюжетни и са с по-проста композиционна рамка.
Няма непознати думи в творбата, но може би има само една, за която "се застраховахме" и я изведохме в подтекст - "мрянка" - вид речна риба, обясни Красимира Александрова. Тя отбеляза, че героите в творбата са само двама, в нея е назовано едно лично име и няма такива подробности, които биха затруднили седмокласниците при възприемането на текста.
Мирослав Пенков е роден през 1982 в Габрово. Завършва Първа английска езикова гимназия в София, а през 2001 г. е приет в Университета на Арканзас, където получава бакалавърска степен по психология, а по-късно и магистърска по творческо писане.
Разказите му печелят BBC International Short Story Award 2012 и наградата Eudora Welty 2007. В чужбина публикува разкази в "A Public Space", "One Story", "Orion", "The Sunday Times", "Granta Online", "The Southern Review". В България публикува в "Зона-F", "Пламък", "Съвременник", "Сега" и антологиите "Точка на Пристигане", "Чудни Хоризонти", "Ласката на Мрака". Автор е на фантастичния сборник "Кървави Луни" (Камея, 2000).
Салман Рушди включва разказа му "Как купихме Ленин" в антологията The Best American Short Stories 2008, а разказът му "На изток от Запада" е отличен в антологиите PEN/O. Henry Prize Stories 2012 и The Best American Nonrequired Reading 2013.
Сборникът му "На изток от Запада", издаден в единадесет държави, е финалист за наградите 2012 William Saroyan International Prize for Writing и Steven Turner Award for First Fiction by the Texas Institute of Letters.
Преподава в докторската програма по творческо писане на Университета на Северен Тексас, където е и един от редакторите на литературното списание "American Literary Review".
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - от всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните, което с близо..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва за първи път..
Съветниците от Община "Марица" ще разгледа Наредбата за нов размер на местните данъци и такси, последно изменена на 18 декември миналата година. Ще се обсъди и наредбата за цени на услуги на територията на общината, както и измененията за регистрация, отчет, контрол, правила на движение и изисквания на които да отговарят пътните превозни..
Днес ще е без съществени валежи, ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. В сутрешните часове на места в низините ще бъде мъгливо. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, а максималните - между 6° и 11°. В планините облачността ще е значителна, билата често ще са в мъгла...
360 студенти от Медицински факултет на Медицински университет – Пловдив се дипломираха днес на тържествена церемония в зала Колодрума. Българските абсолвенти са 161, а чуждестранните – близо 200 от 25 държави. В изключително вълнуваща атмосфера в зала „Колодрума“ се проведе промоцията на абсолвентите медици. По традиция церемонията започна..