Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България почита Ботев, Пловдив обсипа паметника на поета с цветя

| обновено на 02.06.15 в 11:36
Снимка: Радио Пловдив

И днес точно в 12 часа в продължение на 2 минути сирените в цялата страна оповестиха отдаването на почит към паметта на Ботев и загиналите за свободата на България.

На историческия връх Околчица във Врачанския балкан щесе проведе традиционното всенародно поклонение в памет на Христо Ботев. 
 

139-ата годишнина от гибелта на Ботев беше отбелязана с митинг-поклонение и в родния му град Калофер. С военна церемония изнесоха и знамето на Ботевата чета.

Снимка

В Пловдив 2-ри юни беше почетен с поднасяне на венци и цветя  пред паметника на поета-революционер Христо Ботев в Цар Симеоновата градина.

Слово произнесе поетът и историк Йордан Велчев – носител на наградата „Пловдив” за литература за 2014. Той припомни думите на Ботев: „Не познавам нито един българин, който да не пее, когато го обидят, и да не играе, когато го опинат за ушите” и добави, че се е колебаел какво точно да  каже, защото за Ботев трябва да се мълчи, а не да се говори.

Паметта на Ботев и на загиналите за свободата на България присъстващите почетоха на колене с едноминутно мълчание. Признателни граждани, ученици и организации положиха цветя на паметника.

В церемонията участваха представителни формирования от Пловдивския гарнизон, военен духов оркестър и венценосци. Официални гости бяха областният управител Розалин Петков, кметът на Пловдив Иван Тотев, зам.-кметове, районни кметове, председателят на ОбС Илко Николов, общински съветници и депутати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С по-високи цени отваря новият басейн "Младост" в края на месеца

Нови по-високи такси за модернизирания плувния комплекс „Младост“ ще гласуват на сесията в четвъртък пловдивските съветници. Увеличението е с между 25 и 50% спрямо таксите в стария плувен басейн. Съобразено е с обновената база, която отговаря на всички европейски изисквания. Актуализацията на цените съвпада с предстоящото му откриване в края на..

публикувано на 11.02.25 в 16:23

Разкриха поредна "ало измама", ужилила четирима в Пловдив

Полицията в Пловдив задържа участник в телефонни измами, който изпълнявал функцията на куриер при измамна схема за близо 50 хил. лева от възрастни хора. Само за една седмица в началото на февруари в капана на групата за измами попаднали четирима души - две жени и двама мъже, на възраст между 54 и 92 години. След проведени разговори с мним..

публикувано на 11.02.25 в 15:57

Спират тока в Скутаре по график заради ремонт на захранването

До края февруари Eлектроразпределение Юг ще започне работа по проект, който ще подобри електрозахранването в пловдивското село Скутаре. Проектът е за 270 000 лева. Ще бъде изградена нова въздушна мрежа към един от трафопостовете, като съществуващата мрежа ще бъде изцяло реконструирана. Ще бъде положен подземен кабел с дължина 1200 м, ще бъдат..

обновено на 11.02.25 в 15:51

Кметът посрещна посланика на Ирландия Катрин Банън в Пловдив

Кметът Костадин Димитров се срещна с посланика на Ирландия Н. Пр. Катрин Банън, която е на първо официално посещение в Пловдив. Нейно Превъзходителство сподели, че отскоро е в страната, но намира българския език за интересен и ѝ харесва да го изучава. Двамата обсъдиха предстоящия футболен мач между България и Ирландия за класиране в Лига Б на турнира..

публикувано на 11.02.25 в 15:09

РЗИ откри опасен ботокс в 2 салона за красота и стоматологичен кабинет

Продължават проверките на РЗИ - Пловдив за нерегламенитирани количества ботулинов токсин в салоните за красота. В инспекцията продължават да постъпват сигнали за места, на които се извършват нелегалните процедури, каза директорът ѝ д-р Аргир Аргиров.   При 66 проверени обекти в Пловдив нарушенията са открити само в три от тях - два..

публикувано на 11.02.25 в 14:02