Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днешното време изисква добросъседство, а не силна армия

доц.д-р Марин Русев

За България и Балканите като геограска територия и в опасна близост с ИДИЛ  -  доц. д-р Марин Русев - преподавател  в СУ "Климент Охридски" 


Р.П: В този толкова объркан свят, в който се оказва, че ние трябва да ситуираме собственото си усещане за това, какво се случва в държавата ни и до нашите граници, може би да започнем най-напред от това, дали обръщаме достатъчно внимание на предупреждението на експертите, че светът се оказва днес много по-малък, отколкото преди време и всяка една тревога, която се е случвала на отдалечено пространство преди години, днес се оказва доста близко до нас, в контекста на опасната близост - ИДИЛ и България?

Марин Русев: В исторически аспект – нищо ново под слънцето. Напрежението съществува, откакто свят светува, друг е въпросът, че актьорите, сценариите на развитие на този театър се променят непрекъснато и се налага да се приспособяваме. А това, че възниква такава тежка опасност, свързана с Ислямска държава напоследък лично за мен означава, че най-после българското общество може да намери верния ключ в отношенията с Турция, тъй като т. н. умерен ислямизъм на Турция, който в различни степени се проявява на избори, във външната политика всъщност се оказа едно изключително подходящо като развитие и като държава, като държавно съобщество, което изглежда е най-големият гарант за българската национална сигурност, поне по отношение на  новата държавност в Близкия изток. От тази гледна точка е крайно време да се зачетем отново в книгите на Решад Нури „Чучулигата”, да видим истинското турско общество, да не робуваме толкова тясно и тежко на миналото, да гледаме не толкова историята, а да наблюдаваме географията и да видим какви тежки неща могат да ни се случат при неправилно отношение към един от гигантските ни съседи, в случая Турция. Турция е тази, която ще плаща тежка дан във времената, в които живеем, ако Ислямска държава продължава да се развива така взривоопасно и непредвидимо. Така че Турция е тази, която би могла да запази България. Аз си мисля, че в това отношение ние трябва да й дадем някакъв знак за стабилност, поне по отношение на българо-турската граница, поне по отношение на един от съседите й, тъй като изглежда Турция има най-добри съседски отношения през последните стотина години може би само и единствено с България. Всички останали съседи са взривоопасни...

...България е малка... Само един от регионите на Турция – Истанбулският т. н. Мармара регион, дава 8 пъти повече брутен продукт отколкото цяла България. Така че не трябва да очакваме от България да подсигури хеликоптери и самолети за всяка част от границата си. Времената, в които живеем изискват добросъседство, а не силна армия.

.............


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34