Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тестовете като форма на изпит ще се променят и у нас

Снимка: БГНЕС

В програма „Точно днес” – образование в следващите минути като тема на предаването. Да започнем от матурите, които минаха за всички 12-класници през май.

Тази седмица образователният министър проф. Тодор Танев съобщи, че няколкостотин квестори изнасяли информация за матурите по български език и литература. Нарушенията били извършени главно в по-малките населени места след 8,30. Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пък нарече абсурдни твърденията на просветния министър, че квесторите са изнасяли матурите, не споделям мнението на министъра – каза Такева, защото квесторите са учители от други училища. Кой изнесе матурите? Ще поразсъждаваме сега за стандартите за изпитване у нас с нашия събеседник, който поканихме да участва в програмата Боян Захариев – той е един от програмните директори на институт „Отворено общество”, занимавал се години наред с темата българско образование и неговата реформа, която пишем сега с новия закон.

Вие имахте повод да напишете и статия за матурите. Може ли да я разкажем съвсем накратко, кое е важно да се знае за тези матури и за пропуските в тях, очевидно е, че ги има?

Боян Захариев: Аз писах не само за матурите, а по принцип за т. н. стандартизирани тестове, те са не само при завършване на средно образование, има ги и за деца на най-различна възраст. И при нас ги има, примерно те са много важни за седмокласниците, защото с т. н. национално външно оценяване, където пак основните предмети, по които се изпитва, са български език и литература и математика, те пък кандидатстват по нататък в средните училища, за да продължат образованието си и там се води голяма битка заради т. н. елитни училища и кой ще попадне в тях. ...

Когато има масово оценяване, нищо чудно да има масово преписване, твърди Боян Захариев- програмен директор на "Отворено общество".  Той анализира матурите: Известно е наблюдението, че колкото повече тестовете се използват за оценяване на работата на учителите и училищата, толкова повече са стимулите за тях да манипулират резултатите. Боян Захариев коментира и новия Закон за предучилищното и училищното образование, който ще се гледа в пленарна зала на второ четене, преди лятната ваканция на депутатите. Искра Койчева с анкета за реформата в образованието, за уважението към учителя, и за мотивацията на учители днес. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55