Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цената на тока изправи КНСБ срещу КНСБ

Токът за бита ще поскъпне средно с 2 процента, а новите цени може да влязат в сила от 1-ви юли. Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов се надява това да стане, независимо че може да се наложи така наречената такса "задължение към обществото", която бизнесът плаща, да бъде преразгледана заради породеното недоволство. 

Поскъпването на електричеството противопостави един срещу друг отделните браншове и техните синдикални представителства. Така един срещу друг застанаха енергетиците от КНСБ срещу металурзите, също от КНСБ. Според Георги Петров, който оглавява федерация "Енергетици" проблемът са дългосрочните договори за изкупуване на ток.  Големите дупки в НЕК не са защото некадърно се управлява компанията, а защото се изпълняват решения на ДКЕВР, а сега на КЕВР, коментира Петров. По думите му, таксата трябва да се повиши, защото иначе още 280 милиона лева трябва да потънат. Цените са непазарни и това е причината за поскъпването, а не, че НЕК се управлява некадърно, каза той. Държавните предприятия дават най- евтината ел. енергия в държава, искат да си убием златната кокошка ли, коментира Петров.


Увеличението на цената на тока  е много рязко движение за всички енергоинтензивни дейности, където разходите за тока са над 20 процента от всички разходи. Такъв е секторът на металургията заяви в интервю за РП Васил Яначков – председател на федерация „Металици” към КНСБ. Според него, това, което ще се направи не води до възраждане на индустрията, а до унищожаването й. Това е много грешна стъпка и като политическа, и като икономическа мярка. Никой не може да каже какви са тези дупки.


Цялото общество е заложник на енергийната система и е крайно време тези, които са управлявали държавата да си платят  грешките. Защото сега ще се съкратят хора, ще се намалят заплати или ще се замразят, ще намали социални плащания или дейности. Ако не работи индустрията няма откъде да дойдат парите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49