Изложбата “Среща с египетски жрец” с експонати от Лувъра се откри официално в Археологическия музей на Пловдив от министъра на културата Вежди Рашидов, френския посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан, кметът на Пловдив Иван Тотев и Костадин Кисьов – директор на Археологическия музей.
Експозицията съдържа над 20 артефакта от залата "Египетско наследство" в Лувъра, Париж, които се показват за първи път у нас. Сред тях е внушителната статуя на египетския жрец, която тежи 700 килограма и е отпреди 2600 години. Изработена е от гранит през VІ век преди Христа и е сред емблемите на Лувъра.
Египетското наследство, което се пази в Лувъра, идва в града като жест към музея в Пловдив, който участва с 44 златни предмета в експозицията “Епопея на тракийските царе” в Париж.
" Изложбата е признание за България и Пловдив и е резултат на пет годишен труд и споразумение с френската страна, подчерта при откриването министър Вежди Рашидов. Той допълни, че това е само началото, защото през следващите месеци до 2019 година, ще гостуват и други експозиции със световно значение. В момента се водят разговори с Италия и се подготвя гостуването на експонати от епохата на Ренесанса в страната ни, допълни културният министър.
От своя страна посланик Ксавие Лапер дьо Кабан каза, че обмена на културни и археологически паметници е доказателство за добрите българо-френски отношения през годините. Дипломатът допълни, че сътрудничеството с Пловдив ще продължи с оглед на статута на градани като европейска столица на културата през 2019 година. „Това ще стане с обмен на творци,културни иститути и университети, обясни френският посланик.
Ценните предмети пристигнаха под тепетата през почивните дни, като бяха транспортирани в специални термоизолирани сандъци. Експонатите са подредени от екип на Лувара. Тук е и директорът на отдела за Египетско изкуство и античности –Венсан Рондо, който представи уникалните експонати.
Статуята на египетския жрец е на 2600 години и тя е една от трите такива в света. Не случайно тя краси входа на зала "Ришельо", обясни директорът на музея в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов. Заедно с нея във витрините са наредени египетски божества, изработени от камък, надгробни стели, папироси с йероглифи, съдържащи жречески заклинания.
"Експозицията акцентира върху Египет през призмата на обикновения човек, на един египетски жрец от времето на Псамтик II. Папирусът от Книга на мъртвите пък е от времето на Птолемеите, по чието време част от Тракия е в пределите на Египетската държава. И пирамидите, и фараоните, с които обикновено свързваме представата си за древния Египет, са символи на божественото, докато тази изложба показва човешкото лице на държавата и религията", коментира египтологът проф. Сергей Игнатов.
Според него епохата на жреца е отдалечена само на две-три столетия от времето на тракийския владетел Севт III. Изборът на французите да покажат именно статуята на египетския жрец, доказва синхрона между българската изложба, която гостува там, и изложбата в Пловдив.
Изложбата ще остане в Пловдив – до 18 юли.
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..