Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените - псевдо реформа и липса на визия за здраве

д-р Нигяр Джафер - ДПС, бивш председател на парламентарната здравна комисия

Ако ситуацията в родното здравеопазване остане същата, към 2020 г. Ще имаме годишен дефицит от 500 млн лв. И без този аргумент, който  здравният министър  д-р Петър Москов посочи за необходимостта от промяна, едва ли някой се съмнява, че тя е наложителна и дори – много закъсняла.  

В търсене  на вярната посока за повече сигурност в системата на здравеопазването и постигане на ефективна здравна реформа – за дефицитите, осъзнатите грешки, пакетите за здраве и подозрителните зависимости – разговор с д-р Нигяр Джафер – бивш председател на парламентарната здравна комисия:

Д-р Джафер: Когато говорим, че някой иска да наложи по-сериозни правила, това е изключително положително нещо. Аз обаче се съмнявам в това, защото действията, които се предприемат, са с хаотичен и панически характер. Ако беше демонстрирана цялостна  визия за промяна и потърсена широка експертна и политическа подкрепа, нещата щяха да изглеждт различно.  За съжаление, смелите стъпки /някои от тях са много сериозни/, ще бъдат с непредвидими последствия за системата.

Според д-р Джафер, всяка година  здравната система /монополната здравна каса/ генерира дефицит между 250 и 300 млн. Около 2020 г. той  може да бъде и 500 млн, защото медицината върви напред, въвеждат се иновативни методи на лечение. Проблемът обаче е друг: когато се налага промяна, тя трябва да бъде добре обмислена. Например статутът на болниците, които консумират най-голямата част от ресурса на касата – около 1 милиард и стотина млн.лв. Първо беше заявено, че болниците не трябва да са търговски дружества и трябваше те да се одържавят, а сега коментираме идеята  за приватизация на болниците. Ето две противоречиви идеи от едната крайност – в другата. Идеите изглеждат като току що хрумнали някому. Здравната система е много сериозно нещо, за да бъде подлагана на експерименти. Когато  се предложи разделяне на пакета на две, трябваше да бъде ясно обяснено, че вноската – 8%, които сега плащаме, ще се преразпредели или пък ще се намали задължително. Тези, чиито болести са в допълнителния пакет или не са, но те имат нужда имат нужда от повече сигурност, трябва да се осигуряват и в друг фонд. Това обаче е промяна на осигурителния модел. Има неща, които трябва да се обмислят много сериозно и някои от текстовете мисля, че ще паднат в съда със сигурност. Цялата диагноза е дискриминация - човек може да боледува от рядко заболяване, което   за него си е 100-процентов проблем  и той не може да бъде дискриминиран за това, особено, когато е здравно осигурен и редовно си плаща вноските.   Повече чуйте тук: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57