Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметниците на културата не са представени добре в интернет

Директорът на  Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство към Университета по библиотекознание и информационни технологии  проф. Валерия Фол ще изнесе лекция "Тракийските царства отвъд легендите" в културен център "Тракарт". Събитието се провежда в рамките на "Дни на тракийската култура в Пловдив".

Отговорите на въпросите към проф. Фол – как се съхраняват тракийските ни гробници и светилища, подготвени ли са като цяло за посещения на туристи и успяваме ли да представим тези огромни богатства достатъчно добре пред света, търсим в интервюто с известния траколог в програма "Точно днес". 

Как се съхраняват тракийските ни гробници и светилища?

Валерия Фол: Някои добре, други по-зле, т. е. не се полагат грижи. Разбира се, това е въпрос и на финанси държавни и общински, но и на отношение на гражданите към паметниците. Последното е много важно, защото държавата не може да отделя непрекъснато средства и да сложи полицай до всеки паметник, всички ние трябва да имаме съзнанието, че трябва да се грижим за тези паметници, защото всяко наследство е и едно богатство.

Р. П.: В този смисъл успяваме ли да оценим културата си?

В. Ф.: Мисля, че не съвсем. Всичко започва с обучено и възпитано поведение, което всъщност е и култура, затова още от училищна възраст трябва да обясняваме значението на паметниците, не само тракийските, въобще паметниците на културата, на децата, а и да даваме пример с поведението си. В това отношение Пловдив и Пловдивска община е много по-напред от други общини, бих казала, защото непрекъснато се говори и се прави нещо за паметниците на културата.

Р. П.: А успяваме ли обаче да представим тези огромни богатства достатъчно добре пред света?

В. Ф.: Пак ще бъдат критична. Да, пише се много, провеждат се различни симпозиуми, конгреси, но трябва да отчетем, че с новите технологии информационни, комуникационни създават едно поколение, което е по-скоро визионерско, то иска да види, да види в интернет и там нашите паметници не са добре представени...

.......................

Цялото интервю с проф. Валерия Фол можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02