Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гърция никой не знае, какво ще стане утре

Финални сцени на гръцката трагедия, начални – за  омиротворяване на еврозоната или ново отлагане на агонията с неясни икономически последици за  семейството на Европа?  Крайният срок за някаква яснота около тези въпроси изтича тази нощ, заедно със спасителната програма на Гърция с кредиторите. 

Сега думата има народът - парламентът подкрепи предложението на правителството за референдум по последното предложение на кредиторите за отпускане на 15,5 милиарда евро за следващите  пет месеца, но само при условие че Гърция се съгласи да увеличи данъците и да намали разходите.  Как активните хора приемат случващото се в държавата? Барометъра на общественото настроение в Гърция ще проверим в директна връзка в ефира с Илияс Халиянис - магистър-фармацевт от Комотини, член на националното ръководство на съюза на фармацевтите: 

За първи път в Гърция  ситуацията е много лоша – има напрежение, хората не могат да извадят пари от банките. Те са затворени от вчера до 5 юли и това означава, че в края на месеца, когато се получават пенсии и заплати, хората не могат да посрещат дневните си нужди. Моето семейство е с две деца, искам да отида до магазина да взема мляко и не мога, защото имам само 60 евро. И така ще е всеки ден – нищо не мога да си купя, защото не зная, какво ще стане в бъдеще.  Когато бях в България, живеех до църквата „Александър Невски” и виждах хората, които викаха тогава през 1997 г. „Който не скача, е червен”. Въпросът в Гърция не е между червените и сините, за нещо, което отива до задънена улица. 

Трябва да видим,какво ще стане утре и никой не може да отговори – нито червените, нито сините. Тези последни 5 години бяха само данъци и развитие, което ни обещаха и  ЕС,  МВФ, и гръцката власт и .... за съжаление, не стана нищо. След това, което стана с банките, кризата не е вече само икономическа. Големите фирми спряха да дават лекарства за Гърция и сега не знаем, дали утре пациентът ще намери лекарството си, не само, дали ще успее да го плати. Частта, която сега се дава, е около 70%. Ако някой обаче взема лекарство за диабет, то струва повече от тези  60 евро. Освен това, количествата, които големите американски и германски фирми ни изпращаха, сега са много малки. Не можем да отговорим на въпроса: какво ще стане – за парите, за лекарствата, ситуацията е много тежка.

Никой не знае и не може да каже, какво ще стане на следващия ден. Премиерът реши няколко проблема с този меморандум. ЕС обаче не прие посоката за развитие на преговорите, която Ципрас даде и затова той назначи този референдум. Аз не мога да кажа, дали ще бъде по-добре или по-лошо след референдума на 5 юли в Гърция. Ако отговорът е „не” на ЕС, трябва да се намери национална политика за посоката на развитие. Другото е – ЕС да намали този дълг, за да съществуваме с евро или да се върнем към драхмата. 

Интервюто с Илияс Халиянис, магистър- фармацевт от Комотини може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обществото боледува заради заличения женски архетип

Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки представи наскоро книгата си "Изгубената богиня“. Неговият труд е задълбочен анализ на съвременното общество, което е загубило своя баланс. Причина за това е заличаването на основния женски архетип, който символизира мъдростта, любовта и хармонията. А това става на фона на  екслацията на  агресия, алчност и..

обновено на 22.01.25 в 11:52
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08