Как Европа заявява своята солидарност по отношение на Гърция? Въпросът е към евродепутата Андрей Ковачев. Научаваме от последните минути, че Жан Клод Юнкер дори е направил последно предложение на Гърция, Алексис Ципрас го е отхвърлил. Кажете, какви са в момента коментарите и нагласите. Как вие коментирате ситуацията?
Евродепутатът Андрей Ковачев: Необходими са реформиране на пенсионната система, държавната администрация, и ефективното събиране на държавните вземания.
Андрей Ковачев: Солидарността е двупосочна улица. Няма как само от едната страна да се показва солидарност нищо, че европейските институции и европейските страни-членки многократно показаха солидарност в последните години към Гърция, многократно бяха направени отстъпки и спрямо продължителността на изплащането на дълга от 15 на 30 г., намаляване на процента, отписване на една голяма част от дълга. Само нека да си припомним, че през 2012 г. 75 % от частния дълг беше опростен – това са някъде над 107 милиарда евро, така че от другата страна не може да не се направят съответните стъпки към постигането на този компромис.
Да, трудно е, когато си свикнал на хубаво, на добри условия – високи пенсии, ранно пенсиониране, доста раздут административен щат с високи заплати, трудно или пък почти никакъв контрол при събирането на данъците, на приходите в държавата да направиш тези реформи, които да стегнат държавната администрация да бъде по-ефективна, да събира достатъчно добре държавните вземания. Това е изключително важно нещо. Не може с лека ръка да се оставят нещата, да не се събират вземанията, което се е случвало в последните десетилетия в Гърция.
Тук не става въпрос само за Ципрас, разбира се. За това са виновни и предишните правителства – било то леви или десни, или както и да са се наричали, така просто са били изоставени. Сигналите от европейските лидера са, че този референдум ще бъде не за условията, а "за" или "против" еврото. Начинът на допитване към гражданите е неподходящ, противоречи и на самата Конституция на Гърция по финансови въпроси да се правят референдуми. Използва се за извиване на ръце на кредиторите, защото на самите гърци и на Ципрас им е ясно, че никой не иска да излязат от еврозоната.
Между другото, вина имат и европейските институции, които са вярвали сляпо на гръцката статистика. Пак казвам, солидарността е двупосочна улица. Eврозоната и Европейският съюз може да преодолеят едно излизане на Гърция от еврозоната, но от психологическа гледна точка, това е изключително голям провал на еврозоната и може да има много тежки последици за нея.
Повече чуйтев звуковия файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..