Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МБАЛ "Св.Пантелеймон" може да фалира заради лимитите

Снимка: plovdiv.topnovini.bg

Как ще се отрази и на пациентите, и на лечебните заведения реформата на Петър Москов, разделяща здравните услуги на основен и на допълнителен пакет – отговорите търсим от доц. Петко Недев – директор на една от големите общински болници  в Пловидв „Свети Пантелеймон”.

Ще проработи ли така предлаганата здравна реформа особено в частта, разделяща ги на основен и допълнителен пакет?

Петко Недев: Това е една от големите загадки, защото разделянето на основен и допълнителен пакет като мотив и като намерение не е лошо, за да могат да се регулират болестите, да се отделят ресурси, организации и т. н. Но както се казва, дяволът е в подробностите. Откъде произлизат подробностите, които са решаващи при прилагането на този закон. Първо, самите болести, които по своята природа не четат книги, нищо още по-малко наредби и те могат да преминават през различни свои състояния... До голяма степен има консенсус по т. н. обществено значими заболявания, тъй като те се изследват по обективни критерии, продължителност на живота, смърт и т. н. инвалидизация. В този смисъл обаче самата наредба е практическо ръководство за прилагането на закона и вече от тук могат да произлязат редица неудобства и недоразумения. 

Р. П.: Т. е. трябва да се работи много ясно и категорично в наредбата по отношение на негативите и позитивите, които ще донесат здравната реформа и свързана с нея съответно неотложна спешна помощ.

Последно – да обобщите какво е финансовото състояние на „Св. Пантелеймон”.

Петко Недев: Финансовото състояние до 31 декември 2014 г. беше много добро, но това заради ограничение в плащането на една болница като нашата, която работи много спешна медицина, да бъде ограничена дори под 90 %, ще се отрази негативно и болницата след 5 – 6 месеца може да блокира, защото ние имаме много спешни случаи. Така че аз ще разчитам на здравия разум и корекциите, които ще направи Надзорния съвет за лечебни заведения, които имат спешен случай в звената по хирургия, лицево-челюстна, урология, вътрешни, стигащи вече до 90 %, а три интензивни отделения работят само 100 % случаи. Това е огромен ресурс, който ние няма как непрекъснато да осигуряваме. Ще минат няколко месеца – ще се изчерпат възможностите и аз не случайна казвам, че риска за фалиране е напълно възможен. А първо ще минем през един друг етап, когато лекари и сестри ще ни напуснат и тогава какъв е смисълът за по-нататъшно финансиране, тъй като болницата няма да има хора, с които да работи.

...........

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54