"През последните години става все по-често явление трудещите се в България да работят в събота и в неделя и на празници като така се лишават от правото на почивка и личен живот"- до тук това изречение би изглеждало като част от синдикален манифест, продължението му обаче казва повече за неговия произход- "Това време в събота и неделя е време, което е отредено да се посвети на Бога и своите близки и да възстановят своите духовни и физически сили".
Цитатът всъщност е от началото на едно обръщение на Светия синод на православната ни църква, което беше подкрепено и от КНСБ. В него се настоява да се ограничи до минимум работата в България в събота и неделя.
Любопитство предизвиква не само, защо църквата влиза в социални диалози, защо го пррави сега, този момент се появява, има ли уверения, че такова обръщение може да се превърне в ново правило.
По темата сега ще разговаряме с доц. Костадин Нушев – той е преподавател по църковно право, експерт е в тази сфера и освен това е експерт към културно-просветния отдел на Светия синод.
Има ли почва у нас подобен дебат и защо сега го започва православната ни църква?
Костадин Нушев: Аз, първо, бих искал да уточня, че това обръщение на Светия синод е в отговор на искане на синдикатите, т. е. църквата откликва на един проблем, който синдикатите като професионален съюз, който защитава интересите на трудещите се, на хората на наемния труд постави един проблем, свързан с тенденцията през последните години така да се организира работното време от страна на определени работодатели, че де факто на практика работниците се лишават от свободно време, от възможността да бъдат със семействата си по време на празниците и може да се каже, че в този дебат разбира се църквата участва по един морален начин от гледна точка на необходимостта на има някакви морални принципи, морални фундаменти в трудово- правните отношения в сферата на бизнеса, на икономиката...
Към изразената от синода подкрепа за синдикалната активност добавяме и другата гледна точка- тази на бизнеса в България.
Радослав Бозуков е председател е на Бизнес експертния съвет в Пловдив.
Според него всяко ограничаване на работното време би влошило допълнително бизнес средата в България. Смятаме, че не е тази посоката, в която да се работи като цяло, за да може да има повишаване на заплащането на труда.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..