"През последните години става все по-често явление трудещите се в България да работят в събота и в неделя и на празници като така се лишават от правото на почивка и личен живот"- до тук това изречение би изглеждало като част от синдикален манифест, продължението му обаче казва повече за неговия произход- "Това време в събота и неделя е време, което е отредено да се посвети на Бога и своите близки и да възстановят своите духовни и физически сили".
Цитатът всъщност е от началото на едно обръщение на Светия синод на православната ни църква, което беше подкрепено и от КНСБ. В него се настоява да се ограничи до минимум работата в България в събота и неделя.
Любопитство предизвиква не само, защо църквата влиза в социални диалози, защо го пррави сега, този момент се появява, има ли уверения, че такова обръщение може да се превърне в ново правило.
По темата сега ще разговаряме с доц. Костадин Нушев – той е преподавател по църковно право, експерт е в тази сфера и освен това е експерт към културно-просветния отдел на Светия синод.
Има ли почва у нас подобен дебат и защо сега го започва православната ни църква?
Костадин Нушев: Аз, първо, бих искал да уточня, че това обръщение на Светия синод е в отговор на искане на синдикатите, т. е. църквата откликва на един проблем, който синдикатите като професионален съюз, който защитава интересите на трудещите се, на хората на наемния труд постави един проблем, свързан с тенденцията през последните години така да се организира работното време от страна на определени работодатели, че де факто на практика работниците се лишават от свободно време, от възможността да бъдат със семействата си по време на празниците и може да се каже, че в този дебат разбира се църквата участва по един морален начин от гледна точка на необходимостта на има някакви морални принципи, морални фундаменти в трудово- правните отношения в сферата на бизнеса, на икономиката...
Към изразената от синода подкрепа за синдикалната активност добавяме и другата гледна точка- тази на бизнеса в България.
Радослав Бозуков е председател е на Бизнес експертния съвет в Пловдив.
Според него всяко ограничаване на работното време би влошило допълнително бизнес средата в България. Смятаме, че не е тази посоката, в която да се работи като цяло, за да може да има повишаване на заплащането на труда.
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..