Художествено-творческата, а не бизнес-промоутърската интелигенция трябва да участва във вземането на решенията в сферата на културата на Пловдив. Външни експерти от различните изкуства, а не само общински чиновници да са ангажирани с разпределянето на парите за култура в града - заяви Йохан Девлетян, дългогодишен шеф на общинския отдел „Култура”, сега експерт в екипа на пловдивския депутат от Патриотичния фронт Славчо Атанасов.
Акцентирайки върху недоволството на артистичните гилдии, Девлетян припомни, че над 100 дейци на културата и общественици са се подписали срещу Наредбата за реда и условията за финансиране на инициативи в сферата на културата и включването им в календара на културните събития на община Пловдив. Документът е приет от Общинския съвет в края на 2013 година, а срещу него се обявиха писатели, художници, музиканти, артисти и меценати. Сред недоволните са издателката Божана Апостолова, председателката на дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева, галеристът и общественик Жорж Трак, художникът Матей Матеев.
Недоволството е от извеждането на преден план на медийното отразяване, а не на художествената стойност на събитията – обясни Йохан Девлетян. По думите му е необходимо да се направят няколко основни промени в наредбата. Сред тях е промяна в методиката и критериите, чрез които да се даде предимство на значимостта и качеството на културния продукт.
Сега сме залети от неясни улични прояви за сметка на сериозни събития, които не само са с орязан бюджет, но някои са ликвидирани – каза Девлетян. Той обясни, че от Патриотичния фронт настояват да се фиксира на 30 % съфинансирането за авторите на проекти, кандидатстващи за включването им в културния календар на Пловдив, да се променят скроковете за набиране на предложения, а в комисията за разпределянето на парите да бъдат включени външни експерти.
До седмица съветниците от Патриотичния фронт ще внесат в Общинския съвет предложение за промяна в тази общинска наредба, макар че това може да се гледа в зала едва на сесията в края на август – съобщи съветникът Слави Георгиев. От ноември нататък разпределянето на парите за култура в Пловдив да става с участието на артистичните гилдии – обеща от своя страна депутатът от Патриотичния фронт Славчо Атанасов.
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпрастранена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..
Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма "Околна среда" за зелена градска среда за премахване на т.нар. "кални петна" в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези "кални петна", които са разположени на територията на целия град. Калните петна са незатревени площи в..
ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства. Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..
Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..
На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..