Участници от четири континента ще се включат в лятно училище на етнолозите от ПУ „Паисий Хилендарски“. То ще се проведе от 26 юли до 8 август в Пловдив и в родопските села Загражден и Давидково.
„Религиозната конверсия и границите на общността“ е темата на третото издание на Балканско лятно училище по религии и обществен живот. В него се включват над 40 участници и лектори от държави от четири континента - България, Великобритания, Германия, Гърция, Зимбабве, Италия, Иран, Македония, Мианмар, Молдова, САЩ, Турция, Уганда, Франция.
Изборът на Пловдив и Родопите не е случаен, той е продиктуван от културната и религиозната специфика на региона – съобщи директорът на Балканското лятно училище доц. Мария Шнитер. Тя отбеляза, че съчетанието на различни етноси, религии и култури от векове е довело до спонтанно изработване на методи за предотвратяване и преодоляване на потенциалните конфликти.
Този локален модел на съжителство между „различните“ ще бъде обект на задълбочено проучване и анализ от участниците в лятната школа. Целта е тя да се превърне в лаборатория за практическо наблюдение и изследване на етнорелигиозните характеристики на общностите, населяващи Балканите и Европа.
Престижният конкурс се провежда ежегодно и е посветен на един от най-значимите поети и преводачи на хайку, американката Джейн Райкхълд. В деветото издание на конкурса са участвали около 1200 автори. Хайга на Владислав Христов е сред отличените творби. Конкурсът е в две секции – традиционна хайга, хайку съчетано с рисунка и дигитална..
Община Смолян започна изпълнение на два проекта за енергийно обновяване на сградите на Художествената галерия в града и читалището в село Смилян. Проектите са с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Заместник-кметът Мариана Цекова обясни, че за сградата на галерията се предвижда разработване на инвестиционен проект за..
В световния Ден на добротата в Народна Библиотека “Иван Вазов” ще се открие изложбата “Борба за доброта“. Изложбата е част от глобалната инициатива “Fight for kindness“ (Борба за Доброта), обединяваща творци и дизайнери около концепцията за добротата . Тя представя уникални типографски творби от български и международни артисти, посветени..
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..