Разговор в програма "Точно днес" за референдума и изборните правила - осъщестяваме го с политолога Димитър Димитров, който преподава избори и избирателни системи и електорална социология в Софийския университет.
Народното събрание отхвърли първия и втория въпрос на президента Росен Плевнелиев, но пък питанeто за дистанционния вот остава пред нас - избирателите.
Димитър Димитров: За мене лично изненада не заради друго, а защото част от депутатите на ГЕРБ оттеглиха, хайде така да го кажем, съгласувано, организирано не подкрепиха двата въпроса, което всъщност в крайна сметка доведе до това, че не се събра необходимият брой гласове. По повод например за задължителното гласуване не достигнаха 5 гласа, при това 5 гласа при повторено гласуване, тъй като на първо гласуване въпросът беше приет.
Р. П.: Да, но защо се стигна до там според вас, г-н Димитров, нали трябва да направим тази реформа дори и тук, в избирателните ни закони, защо волята не преодоля?
Д. Д.: Заради, заради опасения, да не кажа страх, недостатъчно информираност, да не кажа некомпетентност. Разбира се има и техническа причина – за да бъде джентълмен и да не влиза в компетенциите на Народното събрание президентът внесе въпроси, които са максимално широко формулирани и позволяват различни възможни решения, например мажоритарността може да бъде реализирана по няколко десетки начини, задължителността в зависимост от това как хващаме степента на задължителност, колкото електронното гласоподаване т. е. гласуването по интернет въпросът е толкова зависим от технологичния капацитет, че нещата трудно могат да бъдат решени с висшегласие. Това, което президентът целеше с инициирането на референдума беше трите въпроса да бъдат вкарани в дневния ред на Народното събрание и да не бъдат заобикаляне.
Според мен депутатите действаха, както ви казах, с идея за много кратък хоризонт и с недостатъчна информираност, но те няма как да заобиколят и трите въпроса, както и много други, най-вече, свързани със списъците и регистъра на избирателите, когато догодина все едно ще трябва да пристъпят по една или друга причина към пренаписване на кодекса. Надявам се Патриотичния фронт да удържи на искането си, или ако щете на ултиматума си, или ако искате твърдия апел към ГЕРБ изборните закони да бъдат преразгледани, по-точно Изборният кодекс. И понеже догодина ще се намираме в следизборно време – декември, януари и февруари, все едно ще се правят опити за ревизия и тогава същите тези въпроси как да изглежда мажоритарността, колко да бъде задължително гласоподаването ще си влезе в дневния ред и депутатите отново ще трябва да се произнесат.
Р. П.: Г-н, кое е належащото, не само за референдумите, а това, което наистина трябва да променим в избирателната ни система?
Д. Д.: Не познавам експерт, който да не започне с това, че трябва да се изработят избирателните списъци по друг начин – сегашният е физически и морално и да не кажа остарял и няма нищо общо с действителността. Трябва да се направи регистър на избирателите, в който изборният адрес да е производен от настоящия адрес и всеки избирател да контролира този свой изборен адрес по определен ред. Извинявам се, че е малко сложно казано, но без да имаме регистър на избирателите ще продължаваме да имаме 7 милиона имена, но тях може би милион, милион и нещо просто нямат достъп до избирателния участък, в този смисъл са фантоми. Даже няма смисъл да ги изчистваме – трябва просто да знаем кои са, къде са, на кой адрес и ако могат да подадат гласа си по интернет – да го подадат, ако не името им да не фигурира в списъците в страната.
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..