Разговор в програма "Точно днес" за референдума и изборните правила - осъщестяваме го с политолога Димитър Димитров, който преподава избори и избирателни системи и електорална социология в Софийския университет.
Народното събрание отхвърли първия и втория въпрос на президента Росен Плевнелиев, но пък питанeто за дистанционния вот остава пред нас - избирателите.
Димитър Димитров: За мене лично изненада не заради друго, а защото част от депутатите на ГЕРБ оттеглиха, хайде така да го кажем, съгласувано, организирано не подкрепиха двата въпроса, което всъщност в крайна сметка доведе до това, че не се събра необходимият брой гласове. По повод например за задължителното гласуване не достигнаха 5 гласа, при това 5 гласа при повторено гласуване, тъй като на първо гласуване въпросът беше приет.
Р. П.: Да, но защо се стигна до там според вас, г-н Димитров, нали трябва да направим тази реформа дори и тук, в избирателните ни закони, защо волята не преодоля?
Д. Д.: Заради, заради опасения, да не кажа страх, недостатъчно информираност, да не кажа некомпетентност. Разбира се има и техническа причина – за да бъде джентълмен и да не влиза в компетенциите на Народното събрание президентът внесе въпроси, които са максимално широко формулирани и позволяват различни възможни решения, например мажоритарността може да бъде реализирана по няколко десетки начини, задължителността в зависимост от това как хващаме степента на задължителност, колкото електронното гласоподаване т. е. гласуването по интернет въпросът е толкова зависим от технологичния капацитет, че нещата трудно могат да бъдат решени с висшегласие. Това, което президентът целеше с инициирането на референдума беше трите въпроса да бъдат вкарани в дневния ред на Народното събрание и да не бъдат заобикаляне.
Според мен депутатите действаха, както ви казах, с идея за много кратък хоризонт и с недостатъчна информираност, но те няма как да заобиколят и трите въпроса, както и много други, най-вече, свързани със списъците и регистъра на избирателите, когато догодина все едно ще трябва да пристъпят по една или друга причина към пренаписване на кодекса. Надявам се Патриотичния фронт да удържи на искането си, или ако щете на ултиматума си, или ако искате твърдия апел към ГЕРБ изборните закони да бъдат преразгледани, по-точно Изборният кодекс. И понеже догодина ще се намираме в следизборно време – декември, януари и февруари, все едно ще се правят опити за ревизия и тогава същите тези въпроси как да изглежда мажоритарността, колко да бъде задължително гласоподаването ще си влезе в дневния ред и депутатите отново ще трябва да се произнесат.
Р. П.: Г-н, кое е належащото, не само за референдумите, а това, което наистина трябва да променим в избирателната ни система?
Д. Д.: Не познавам експерт, който да не започне с това, че трябва да се изработят избирателните списъци по друг начин – сегашният е физически и морално и да не кажа остарял и няма нищо общо с действителността. Трябва да се направи регистър на избирателите, в който изборният адрес да е производен от настоящия адрес и всеки избирател да контролира този свой изборен адрес по определен ред. Извинявам се, че е малко сложно казано, но без да имаме регистър на избирателите ще продължаваме да имаме 7 милиона имена, но тях може би милион, милион и нещо просто нямат достъп до избирателния участък, в този смисъл са фантоми. Даже няма смисъл да ги изчистваме – трябва просто да знаем кои са, къде са, на кой адрес и ако могат да подадат гласа си по интернет – да го подадат, ако не името им да не фигурира в списъците в страната.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..