За звездния дъжд от персеиди, които ще осветят нощното небе в следващите дни, разговаряме с астрономите от смолянския планетариум.
В "Точно днес" любопитните факти са от Марияна Хаджигенчева, директор на най-големия планетариум с астрономическа обсерватория в България.
Р. П.: Да обясним от научна гледна точка какъв е интереса към този род метеоритни потоци, кога се случват те, защо ги наричаме, примерно, Персеиди?
Марияна Хаджигенчева: Всъщност метеорни потоци е правилното название, да започнем от там. Метеоритите са частиците, които са по-големи и падат на земята. А това, което виждаме и наричаме популярно „падащи звезди” е всъщност метеорен поток – микроскопични частици, които навлизат в земната атмосфера, изгарят и оставят тази красива гледка, която наблюдаваме. И разбира се в никакъв случай това не са звезди, които падат, колкото и атрактивно да звучи това име не са звезди и добре, че не са звезди, защото ако започнат да падат звезди никак няма да ни бъде добре.
Р. П.: Всъщност се разпадат комети, така ли? Откъде идват?
М. ХГ.: Да, метеорните частици са всъщност от разпада на комети, които, знаете, при своето движение към Слънцето се нагряват, изпаряват се и от техните отломки се образуват такива рояци метеорни тела, които се движат в междупланетното пространство и тогава, когато пътят на нашата планета Земя премине през този рояк от частици те навлизат в земната атмосфера и предизвикват това красиво явление. Специално за Персеидите родителското тяло е кометата Суифт-Тътъл, която има период от около 130 г. Последното й преминаване е било през 1992 г., преминаване близо до Слънцето имам предвид, а следващото се очаква някъде към 2126 г. Но тъй като пътят й към Слънцето преминава, нейната траектория минава общо-взето близо до траекторията на Земята, затова нашата планета Земя пресича този рояк от малки, микроскопични частици, който е останал от кометната опашка и всяка година имаме възможност през лятото, приблизително по едно и също време, да се любуваме на този много красив, много богат метеорен поток.
Р. П.: Тук да кажем, че кометата се отдалечава от нас и, че с всяка изминала година Персеидите ще се виждат все по-малко и по-малко, затова всеки, който иска да наблюдава това небесно зрелище, да го кажем, трябва да използва възможността. Да кажете условията за наблюдение добри ли са.
М. ХГ.: Условията за наблюдение са много добри затова, защото нямаме ярка Луна, тя е два дни преди новолуние, т. е. много слаба, много малка част от диска на Луната е осветен, така че няма да ни пречи и ще можем да наблюдаваме. Всеки, който поиска може да погледне към небето и да види падащите метеори, тъй като специално на Персеидите този поток е много богат, метеорите са бързи, ярки, оставят големи следи, така че е достатъчно да имаме тъмно място около нас, да няма светлини на града, защото те пречат на астрономическите наблюдения и гледаме нагоре, дори не е необходимо да имаме някакви телескопи или бинокли. Очаква се в нощите около максимума да се наброят 80 до 100 метеора в час, което наистина е една красива гледка.
Р. П.: Кога точно?
М. ХГ.: Най-удобното време е в нощта на 12 срещу 13 август, втората половина на нощта, тъй като самият физически максимум е през деня на 13-ти, така че за нас най-удобно ще бъде да наблюдаваме втората половина на нощта на 12 срещу 13 и първата половина на следващата нощ.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..