Вековната история на Пловдив
Разположен на 135 км. югоизточно от София – столицата на България – Пловдив е вторият по големина град в държавата по своите размери. Разполага се по бреговете на р. Марица – река, която французите познават, тъй като една българка, наречена Силви Вартан направи песен за нея. С 800 000 туристи през 2014 г. (от които 23 % чуждестранните посетители), Пловдив си поставя за цел да посрещне 3 милиона туристи през 2019 г., — годината, през която той ще бъде под светлината на прожекторите. Сто и десет хотели съществуват вече и се носят слухове, че международни марки са хвърлили око на българския град.
Античният театър, построен в края на първи и началото на втори век -доминира южната част на град Пловдив и гледа към планинската верига Родопи.
Пловдив съчетава всички архитектурни стилове, свидетелстващи за неговите щастливи и славни дни, но и за неговите нещастия и белези на историята му.
Първоначално като люлка на тракийската цивилизация и на траките - изискани хора от античността, Пловдив след това се изгражда като римски град, впоследствие като османски и мюсюлмани град и православен град преди да премине към своя съветски период. На този български град не липсва чар, белязан е от известно безгрижие на Гърция, неговия съсед. Градът е врата към Югоизточна Европа, перла на Балканите. Известен като града на седемте тепета (повече от шест днес), Пловдив е най-старият град в Европа, и без съмнение поради това свое историческо и имуществено наследство Пловдив бе избран за европейска столица на културата за 2019 г.
Центърът на Пловдив се различава от новия или съвременния нов град, където пътища и артерии преминават, за да обслужват основния пътен трафик.
Пловдив е мястото, където са запазени най-големите градски и архитектурни доказателства за сталинската и съветската епоха. Стабилни сгради, колективни жилища, но и паркове и градини се разпростират и образуват смесица от зеленина и бетон. Този град е простичък и работлив, оцветен е с един вид носталгия, която въпреки това днес е надмогната. Откриваме тук и там античен музей, останки от византийска църква или мост, върху който е изградена зона за пазаруване, напълно покрит и разполагащ се над река Марица.
Пешеходни улици на КАПАНА, разположени в долния град на Стария Пловдив
Сърцето на града е старият град със „Стария Пловдив“ или по-скоро двата стари градове Пловдив. Добре дошли в долния град в квартал Капана до голяма степен оживен от пешеходната зона.
Последната се разполага по дълга улица, върху която са разположени в двойна редица дървета със защитна сянка. Има множество малки магазини, кафенета - барове с приветливи тераси, а в средата на улицата, всяка пролет, се организира занаятчийско изложение, по време на което съжителстват занаятчии, художници и творци за радост на зрителите, независимо дали са българи или туристи.
Пловдив се разкрива постепенно, докато се разхождаме по неговите стръмни пешеходни улици. Тук — турско кафене в стара джамия, там — останки от Римския стадион, където атлети и гладиатори са изнасяли своите представления.
След това около римските останки, които са невероятно добре запазени, правим скок в бъдещето с търговските зони, ресторанти и модерни кафенета с тайни тераси, изгражда едно почти лично пространство, където времето не от значение, а най-доброто тепърва предстои, когато изкачваме стръмните склонове на Стария Пловдив. Пренасяме се два века назад във времето с калдъръмените улици, хаотични, но с особен чар. Къщи на господари, благородници и богати търговци, често украсени с широки терасовидни градини. Къщи с цветни етажи, всички облицовани с дърво и с множество прозорци и щори, от които можем да наблюдаваме, без да бъдем забелязани. Когато посещаваме тези къщи, си даваме сметка за живота, който благородниците са водили там. Ставаме свидетели на живота на общественика, който той е водил на този етаж, или живота на етажа на семейството, а също и на местата за любовни срещи с любовници, които са имали само едно право: да служат на своя господар и любовник.
Тук е и античният театър, построен в края на първи и началото на втори век. Той доминира южен Пловдив и гледа към планинската верига Родопи.
Построен по време на царуването на император Траян, там са се провеждали гладиаторски борби и ловни игри пред 6000 зрители. Реставриран през 1981 г., той може днес да побере само 3500 зрители, но е намерил своето място в културните програми на града. И накрая не можем да представим Пловдив без да споменем винените маршрути тук, „Долината на розите“ на север към Стара планина, „Долината на тракийските царе“, а също и възможностите за религиозен туризъм.
Richard Bayon
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..